TUZ BEYİNE ZARAR VERİYOR

AFP

Çok tuzlu besinlerle beslenmek, beyin kanaması ve kalp-damar hastalıkları riskini artırıyor. İşte önemli detaylar.

Dünya Sağlık Örgütü'nün beslenme merkezi ve Warwick Üniversitesi'nin  yaptığı araştırma, çok tuzlu yiyeceklerle beslenmenin kalp ve damarlara olan  olumsuz etkilerini bir kez daha gözler önüne serdi.

Araştırmacılar, günlük tuzlu yiyecek tüketimi ile beyin kanaması ve  kalp-damar hastalıkları arasındaki ilişkiyi incelemek üzere 170 binden fazla  kişinin katıldığı 3,5 ila 19 yıl süren 13 araştırmayı değerlendirdi.

Sonuçları "British Journal of Medicine" dergisinde yayımlanan kapsamlı  araştırma, çok tuzlu besinler tüketmekle beyin kanaması ve kalp-damar  hastalıkları riski arasında doğrudan bağlantı olduğunu gösterdi.

Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin internet sitesinde de yer alan  konuya ilişkin makalede, bilim adamları, günde 5 gramdan az tuz tüketiminin beyin  kanaması riskini yüzde 23, kalp-damar hastalıkları riskini yüzde 17 indirdiğine  dikkati çekti.

Ekmek, bisküvi, sucuk, salam, sosis, peynir, pizza, sandviç, sos, kek,  çörek ve hazır gıdalarda tuz oranının fazla olduğunun belirtildiği makalede,  tarım-gıda sanayisinde tuzun, besinlerin tadını, görünüşünü güzelleştirmek,  kıvamını ayarlamak, ömrünü ve bazen de gramını artırmak gibi birçok amaçla  kullanıldığı vurgulandı.

Makalede, tuzun yüksek tansiyonu tetiklediği, bunun da kalp-damar  hastalıklarına zemin hazırladığı uyarısında bulunulurken, kalp yetmezliği ya da  böbrek hastalıkları olanlar ile şeker hastalarının tuz kullanımına çok daha fazla  dikkat etmesi gerektiği belirtildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.