TV İZLEMEK ÖLDÜREBİLİR

AFP

Televizyonun başında çok uzun saatler hareketsiz kalmak, erken ölme riskini artıyor. İşte detaylar.

Avustralya'da 6 yıl boyunca herhangi bir kalp rahatsızlığı bulunmayan 25  yaş üzeri 8 bin 800 kişi üzerinde yapılan araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı.

Araştırmaya göre, günde 4 saat veya daha fazla televizyon karşısında  kalanların, 2 saatten az izleyenlere göre kalp rahatsızlığından ölme ihtimali  yüzde 80 daha fazla. Bu kişilerin herhangi bir sebepten ölme olasılığı da az TV  izleyenlere göre yüzde 46 fazla.

Bunun yanı sıra televizyon karşısında harcanan her ek bir saat, kalp  rahatsızlığından yaşamını yitirme riskini yüzde 18, genel sebeplerden ölüm  riskini de yüzde 11 artırıyor.

Katılanların yaşları, sigara kullanımı, tansiyonları gibi sağlık konuları  hesaba katıldığında bile bu oranların değişmediği belirtiliyor.

SEBEP: HAREKETSİZ KALMAK
        
Bu "tehlikeli" durumun nedeni ise televizyonunun kendisi değil.  Araştırmayı yöneten Dr. David Dunstan, sorunun, televizyon karşısında "yanlış  oturmaktan" kaynaklandığını belirtiyor.

Araştırmaya göre, çok uzun süre televizyon izlemek, çok uzun süre oturmak  anlamına geldiği için, bu sürede kaslar hareket etmiyor ve böylesine uzun süreli  hareketsizlik metabolizmayı bozuyor. Dahası, sonrasında egzersiz yapmak  televizyon karşısında çok oturmanın getirdiği olumsuz sonucu telafi etmiyor.

Dunstan, insanların TV izlerken de aktif olabileceğine dikkati çekerek,  reklam aralarında ayağa kalkılması, dolaşılması ve TV izlerken bazı egzersizler  yapılması tavsiyelerinde bulundu.

Araştırmanın detayları American Heart Association Journal'in 26 Ocak  sayısında yayımlanacak.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.