'ÜÇ EBEVEYNLİ' ÇOCUKLAR

Hürriyet

Bilim adamları üç ebeveynli çocukların dünyaya gelmesine bir adım daha yaklaştılar. İşte ilginç araştırma ve şaşırtan bilgiler.

Araştırmacılar, yaşlı kadınların "eskimiş" yumurtalarını onararak gebe kalmalarını sağlamak için, genç donör kadınlardan alınan yumurtaları kullandılar ve bu şekilde geliştirilen yumurtalardan embriyon elde ettiler. Japonya’daki bir kadın hastanesindeki bilim adamları, bebeğin oluşmasını sağlayan bilginin çoğunu taşıyan sağlıklı bir çekirdeği genç kadın donörlerin stoplazmasına yerleştirmekle bu sorunu aşabileceklerini düşündüler. Bu düşüncelerini denedikleri 31 yumurta üzerinde başarıyla hayata geçiren bilim adamları, bu yumurtaları spermle döllediklerinde "ilk safhadaki embriyonlar" elde ettiler. Atsuşi Tanaka, "Bu embriyonları rahime transfer edebilirsek, başarı oranının yüksek olacağına inanıyorum" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.