Uçak kazasında intihar şüphesi

Fransa'daki Germanwings kazasında intihar şüphesi.

Fransa'daki Germanwings kazasında intihar şüphesi.

Fransız uzmanlar, 150 kişiye mezar olan Germanwings hava yolu şirketine ait Airbus A-320'nin enkazında inceleme yapıyor. Bu arada New York Times pilotlardan birinin kaza sırasında kokpitte olmadığını iddia etti. Gazeteye konuşan bir soruşturma müfettişi “Dışarı çıkan ve kokpite dönmek isteyen pilot kapıya vurdu cevap alamadı. Daha sert vurdu yine cevap alamadı. Kapıyı kırmaya çalıştı” dedi. Söz konusu iddia, pilotun intihar etmiş olabileceği ihtimalini doğurdu. ucakintiharAlman havayolu devi Lufthansa’ya bağlı Germanwings şirketinin 24 yaşındaki Airbus A320 tipi yolcu uçağının neden düştüğüne dair sır perdesi henüz kalkmadı. Almanya’nın Düsseldorf kentine gitmek üzere İspanya’nın Barcelona kentinden havalanan ve 144 yolcu ile altı mürettebat taşıyan uçak Fransız Alpleri’ne çakılmıştı. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, önceki gün bulunan karakutulardan birinin kokpit ses kayıt cihazı olduğunu, zarar görmekle birlikte verilerin elde edilebileceğini belirtti. Bulunan karakutu analiz için Paris’e gönderildi. Uçuş verilerinin kayıtlı olduğu diğer karakutu da dün bulundu. Ancak bu karakutunun ciddi zarar gördüğü, hafıza çipinin yerinden çıktığı ve kayıp olduğu belirtildi.

PİLOT KOKPİTE GİRMEYE ÇALIŞTI Kazanın nedenine ışık tutabilecek son iddia ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times'dan geldi. A320 kazasının soruşturmasına katılan askeri bir yetkili, gazeteye yaptığı açıklamada, pilotlardan birinin uçak düşerken kokpitin dışında olduğunu iddia etti. Gazeteye konuşan yetkili “Adam kapıya hafifçe vurdu ve cevap alamadı. Sonra daha sert vurdu ve yine cevap alamadı. Hiç cevap olmadı” dedi.

Adı gizli tutulan yetkili, “Kapıyı kırmaya çalıştığını duyabilirsiniz” diye konuştu. Pilotun dışarı niye çıktığının anlaşılamadığını anlatan yetkili, "Kesin olan şu ki, çarpma sırasında kokpitteki pilot yalnız ve kapıyı açmıyor" ifadesini kullandı. Haberde, uçağın 38 bin feet'ten alçalmaya başlamasından itibaren kokpitle kontrol kulesi arasında hiçbir diyaloğun geçmediği ve uçaktan acil durum ya da yardım çağrısı yapılmadığı da belirtildi.

SADECE ALARM SESİ GELDİ Soruşturmaya yakın bir kaynak ise AFP'ye yaptığı açıklamada, kokpit kayıtlarında, pilotlardan birinin koltuğunun geri çekildikten sonra kapının açılıp kapandığının duyulduğunu söyledi.

Bir süre sonra kapının çalındığını ve uçak düşene kadar bir diyalog olmadığını belirten kaynak, bu süre zarfında sadece uçağın dağa yaklaştığına dair alarm sesinin duyulduğunu ifade etti. İNTİHAR ŞÜPHESİ Avustralya basınına konuşan, Qantas havayolu şirketinin eski güvenlik şefi ve havacılık uzmanı Ron Bartsch, şu an için kesin bir yargıya varılamayacağını ancak pilotun intihar etmiş olma ihtimalinin, "eldeki verilerle ters düşmediğini" söyledi. Uçağın izlediği rota ve kuleden gelen çağrılara yanıt verilmemesinin bu ihtimali güçlendirdiğini belirten havacılık uzmanı Bartsch, "Pilot intihara meyilli ise ve bunu yapmışsa, muhtemelen bu konudaki sorulara cevap vermeyeceklerdir" dedi.

"DOĞRULAYACAK VERİ YOK" Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, spekülasyonlar hakkında yorum yapmak istemediğini belirten Lufthansa sözcüsü, ellerinde New York Times'ın iddiasını doğrulayacak veriler bulunmadığını söyledi. Germanwings de yazılı açıklamasında aynı ifadeleri tekrarladı. Kazayla ilgili incelemeyi sürdüren Fransız Soruşturma ve Analiz Bürosu'ndan (BEA) henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

ÖLÜM YOLCULUĞUNA KURA İLE GİTMİŞLER DHA'nın haberine göre, Gelsenkirchen kenti yakınlarındaki Haltern kasabasında bulunan Joseph-König-Gymnasium Lisesi'nden İspanya'ya giden ve düşen uçakta olduğu öğrenilen 16 öğrencinin, okulda kura çekimiyle belirlendi. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Mart 2015Yayınlanma Tarihi:29 Mart 2015