Ülkelerin kötü alışkanlıklar raporu

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD)kötü alışkanlıklar raporunu açıkladı.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD)kötü alışkanlıklar raporunu açıkladı.

Ekonomik kriz yaşayan  Yunanistan, 2011-2012 istatistiklerine göre, en fazla sigara tüketilen ülkeler  listesinde birinci oldu. Türkiye'nin en fazla sigara içilen 5. ülke gösterildiği  raporda, en az sigara içilen ülkeler sıralamasında Hindistan ilk sırada yer aldı. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD), ekonomik, çevresel ve  sosyal istatistikleri içeren 2011-2012 raporunda, sigara ve alkolün insan  sağlığına zararlı etkilerinin gün geçtikçe artmaya başladığı belirtildi.

SİGARAYI RAHATÇA BIRAKMAK İÇİN TIKLAYIN...

Çoğu ülkede kapalı alanlarda sigara tüketiminin yasaklandığı vurgulanan  raporda, erkeklerin kadınlara kıyasla daha fazla sigara tükettiği tespit edildi. Sigara ve alkol kullanma alışkanlığı olanların ülke nüfusuna oranına göre  hazırlanan raporda, 34 OECD ülkesinde sigara içenlerin sayısı önceki yıllara göre  yüzde 20 azaldı. En fazla sigara tüketen ülkeler listesinde Yunanistan birinci sırada yer  aldı. Ekonomik sıkıntı içinde bulunan Yunanistan'ı Rusya, Şili ve İrlanda takip  ediyor. Türkiye, OECD ülkeleri arasında en fazla sigara tüketen 5. ülke oldu. 2011-2012 raporuna göre en az sigara içen 5 ülke ise Hindistan, Meksika,  Güney Afrika, İsveç ve Brezilya.

EN FAZLA SİGARA İÇEN KADINLAR ÇİN'DE

Raporda, sigara tüketiminde kadın ve erkeklerin oranlarına da yer  verildi. Buna göre, en fazla Çinli kadınlar sigara içiyor. En çok sigara  tüketilen ülke olmasına rağmen Yunanistan'da kadınlar “en az sigara içen  kadınlar” listesinin sonunda yer alıyor. İsveçli erkekler en fazla sigara tüketenler listesinde birinci olurken,  Rus erkekler bu sıralamada sonuncu oldu. İzlanda, Norveç ve İngiltere'de ise sigara içen kadın ile erkeklerin  oranı eşit.

ALKOL TÜKETİMİNDE FRANSA BİRİNCİ

En fazla alkol tüketen ülkeler arasında Fransa ilk sırada yer alıyor.  Portekiz ile Avusturya, alkol tüketiminde ikinciliği paylaşırken, Çek Cumhuriyeti  üçüncü, Estonya dördüncü ve Lüksemburg beşinci sırada bulunuyor. En az alkol tüketen ülkeler sıralamasında Endonezya birinci olurken,  Hindistan ikinci, Türkiye üçüncü, İsrail dördüncü, Çin ise beşinci sırada yer  alıyor. Alkol kullanım yaşına bakıldığında, Fransa ve Macaristan'da 15 yaş ve  üstü alkol tüketim oranı azalırken Amerika'da bu oranda hafif artış olması dikkat  çekiyor. Hindistan, hem sigara hem de alkol tüketiminde en az orana sahip tek  ülke. En az tüketim oranlarında, Hindistan en az sigara içen ülkeler arasında  birinci, alkolde ise ikinci sırada yer aldı. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Mayıs 2012Yayınlanma Tarihi:01 Haziran 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.