Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi

Şanlıurfa'da bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi başladı.

Üsküdar Üniversitesi ve Harran Üniversitesi işbirliğiyle Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi, Osmanbey Kampüsü'nde başladı. Kongreye; Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın yanı sıra Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın ile akademisyenler katıldı.

​Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zelka, tüm insanları ve toplumu ilgilendiren bir konuda bilgi temelli düşünceye katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi. Prof. Dr. Zelka, "Evrim teorisi tartışılırken görmezden gelinen semavi dinler, bu dinlerin ortak anlayışı olan yaratılış konusunu özgürlükçü ve çoğulcu bir anlayışla eleştirisel olarak tartışılmasını, toplumun geleceğini ve birlikte yaşama kültürünün ruhunu oluşturma açısından önemli buluyoruz" dedi.

Prof. Dr. Hasan Akan ise, "Yıllarca ülkemizde hep evrim yanlısı görüşler konuşuldu, yaratılış konusunu bilimsel açıdan anlatabilmemiz için hiç fırsat verilmedi, bu zamana kadar bu yöndeki tebliğ ve bildirilerimiz hep reddedildi, hep alaya alındık, örümcek kafalı denildik. Biz de bu kongreyle kainatı okumaya çalışacağız" diye konuştu.

Prof. Dr. Mehmet Zelka da, "Bilimin ulaştığı noktada hem bilimin sınırlılığını hem de bilim adına diğer tüm insani tecrübeleri inkar eden anlayışların sınırlılığını daha iyi anlıyoruz. Ömrünü Ateizmi savunmakla geçiren bazı düşünürlerin alemin akıl sahibi biri tarafından yaratıldığını kabul etmeleri önemlidir. Zira bu sonuca kutsal metinlerden hareketle değil, yine bilimin onlara sunduğu verilerle ulaşılmıştır. Bu kişilerin Hıristiyan Müslüman olup olmamaları, ahirete inanıp inanmamaları kendilerinin bileceği bir husustur. Önemli olan bilim ya da bilimsellik adına dini ve manevi değerleri küçümseme, dışlama ve saldırma döneminin geçmişe ait bir şey olarak kalmasıdır. Bilimin ve dinin farklı dilleri ve yöntemlerinin olduğu bugün daha iyi bilinmektedir" şeklinde konuştu.

Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık da, kainatın ve insanın Allah tarafından yaratıldığına inandığını ve iman ettiğini kaydederek, "Özellikle insanların maymundan geldiğine inanmıyorum. Ama şuna inanıyorum bazı insanların maymunlaştığına inanıyorum" dedi.

DHA

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:02 Aralık 2017Yayınlanma Tarihi:01 Aralık 2017