UNUTKANLIĞA ÇÖZÜM

KAYNAK: A.A

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi, ameliyatlarda "gazlı bez" unutkanlığına karşı Avrupa ülkelerinde de uygulanan "kurdeleli" yöntemi deneyecek.

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde yaşayan Refiye Özcan, bir süre önce safra kesesindeki taş nedeniyle TÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde ameliyat edilerek taburcu edilmişti. Ancak Özcan'ın ağrılarının dinmemesi üzerine tekrar doktora başvurması üzerine, ameliyatı sırasında karnında 35 santimlik gazlı kompres unutulduğu tespit edilmişti.

TÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İrfan Coşkun, yaşanan olay sonrası gazlı kompreslere “kurdele takma” sistemine geçeceklerini söyledi.

Prof. Dr. Coşkun, "unutma" olayının eğitimini tam tamamlamamış personelden kaynaklı bir durum olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"İstatistiklere göre gazlı kompreslerin, hastanın içinde unutulma olasılığı 10 binde birdir. Bizim yaptığımız 25 bin ameliyatta ilk kez başımıza bu olay geldi. Eğitimini tam tamamlamamış personelin, kompres sayımında yaptığı bir hatadan kaynaklandı. Bu olayın ardından harekete geçerek, kendimize (nasıl önlem alabiliriz?) sorusunu sorduk ve kurdeleli sisteme geçmeyi uygun gördük."

Avrupa ülkelerinde yapılan ameliyatlarda kullanılan gazlı bez ve kompreslere "kurdele takma" örneği olduğunu anlatan Prof. Dr. Coşkun, sözlerine şöyle devam etti:

"Artık ameliyatlara kurdeleli gazlı kompreslerle gireceğiz. Bu kurdeleler kompreslerin hastanın içinde unutulmasını önleyecek. Batıda bu tarz kurdeleli uygulamalar var. Bunu daha öncede düşünmüştük, ama 35 santimetre çapında bir bezin kalabileceğini hiç aklımıza getirmemiştik. Bundan sonra gazlı kompreslere kurdele takıp, kurdelenin ucunu da hastanın ameliyat edildiği masaya iliştireceğiz. Böylece kurdeleli sistemle artık böyle olumsuz durumlarla karşılaşmayacağız."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.