UNUTMAK TARİHE KARIŞACAK

REUTERS

IBM, yürüttüğü çalışmalarla, önümüzdeki 5 yılda “unutmak” sorununu ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

IBM'den yapılan açıklamaya göre, teknolojinin ilerlemesiyle küçülen mikrofonlar ve video kameralar sayesinde; yapılan tüm görüşmeler, katılınan etkinler, kısaca hayatın her saniyesi kolaylıkla kaydedilecek. Bilgileri doğru bir şekilde sınıflandırabilen akıllı cihazlar, gündelik hayattaki tüm bilgileri ve ayrıntıları depolayacak, analiz edecek, uygun zamanda ve uygun yerde hatırlatacak. Böylece, yaşlıların, doktorlarıyla yaptıkları görüşmeyi hatırlaması sağlanacak.

Açıklamaya göre, GPRS teknolojisiyle donatılan akıllı telefonlar, kişilere, belirli bir dükkanın yanından geçerken, reçetedeki ilaçlarını ya da marketteki ürünlerden birini almaları gerektiğini hatırlatacak. Hafızalarını zinde tutmak isteyen yaşlılar, gündelik hayatlarına ilişkin isimleri ya da olayları hatırlamak için bellek alıştırmaları yapabilecek.

Açıklamada, IBM Araştırma ekibinin; bu tür teknolojilerin kullanıldığı girişimlerden ilki olan "HERMES Etkin Yaşlanma İçin Bilişsel Bakım" (HERMES Cognitive Care for Active Aging) programı için, Avrupa Birliği çatısı altındaki çözüm ortaklarıyla işbirliği yaptığı belirtildi. HERMES yaşlıların, bir teknoloji dahisi olmak zorunda kalmaksızın, gündelik hayatlarına ilişkin önemli ayrıntıları hatırlamalarını ve kısa süreli belleklerini geliştirmelerini sağlamayı amaçlıyor.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.