ÜRETEREK REHABİLİTE EDİLİYOR

DHA

Özlem Zihinsel Engelli Çocukları Eğitme ve Koruma Derneği temsilcisi Tuba Sağat, dernek olarak zihinsel engelli çocukların rehabilitasyonu için çeşitli etkinlikte bulunduklarını belirterek, geçmiş yıllarda bu kapsamda ahşap boyama kursları verdiklerini bildirdi.

Kurslarda, çocuklara yeteneklerini geliştirmelerine katkıda bulunacak eğitimler verildiğini ifade eden Sağat, şunları söyledi:

"Çocukları kursa tabi tutmadan önce yatkın oldukları konuları tespit ediyoruz. Bu doğrultuda yaptığımız incelemelerde bazı çocukların galoş üretiminde yetenekleri olduğunu gördük. Bu nedenle çocuklarımızı bu alanda yönlendirdik. Bu üretim ile kendilerine olan güvenleri artıyor ve mutlu oluyorlar."

Üretim için dernek binasında uygun ortamı oluşturduklarını belirten Tuba Sağat, şöyle devam etti:

"Engelliler de eğitimli, ekonomik bağımsızlıklarını kazanmış, başı dik ve onurlu toplum bireyleri olarak sosyal hayatta layık oldukları yeri almalıdır. Biz onların topluma faydalı, üreten ve 'biz de varız' diyebilen çocuklar olarak büyümelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Bu kapsamda başlattığımız kampanya çerçevesinde 7'şerli 3 grup halinde çalışan çocuklar, ilk olarak hazırlanan kağıt kartonları poşetin içine geriyor, daha sonra ise etraflarına lastik bağlayıp makineden geçiriyor. Günde ortalama bin adet üretilen galoşları okullara, hastanelere, rehabilitasyon merkezlerine ve istekte bulunan özel kurumlara tanesi 10 kuruştan satıyoruz."

Sağat, üretilen ürünlerin satışından elde edilen gelirin öğrenciler arasında eşit olarak paylaştırıldığını belirterek, çocukların bu sayede belli oranlarda ailelerine maddi katkı sağladıklarını kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.