Ürküten rapor: Çok insan ölebilir

Ürküten rapor: 2050'de 500 binden fazla insan ölebilir.

155 ülkeyi kapsayan Lancet raporundan ürküten uyarılar geldi: İklim değişikliğinin gıda üretimi üzerindeki etkisi, 2050 yılında 500 binden fazla can alabilir! İngiltere’de yayınlanan Lancet Raporu, iklim değişikliği kaynaklı, pek de akıllara gelmeyen ürkütücü bir tehlikeye dikkat çekti.

Araştırma, iklim değişikliğinin gıda üretiminde ve sağlık konusunda ciddi sonuçlara neden olacağını kanıtlıyor. 155 ülkeyi kapsayan rapordaki sonuçlara göre, iklim değişikliğinin yol açabileceği özellikle sebze ve meyve üretimindeki düşüş ve bundan kaynaklanacak yetersiz ve dengesiz beslenme zorunluluğu, 2050 yılında dünya çapında 500 binden fazla kişinin ölümüne sebep olabilir. Lancet Raporu’nu hazırlayan Oxford Universitesi’nden Dr. Marco Springmann ve ekibi, iklim değişikliğinin beslenme ve insan üzerindeki etkisini araştırdı.

Araştırma, küresel sera gazı emisyonları acilen düşürülmezse yaşanmasına kesin olarak bakılan iklim değişikliklerinin, gıda üretimi ve erişiminde ciddi sorunlar yaratacağına dikkat çekiyor. Araştırmaya göre, bunun yol açacağı beslenme kaynaklı değişikliklerin 2050 yılında toplamda 1.9 milyon insanın gıdaya erişim ve beslenme düzenini etkileyeceğini, bunlardan 529 binin de hayatlarını kaybedeceğini ortaya koyuyor.

TÜRKİYE’DEN 4 BİN 60 CAN

LANCET raporunda Türkiye iklim değişikliği kaynaklı yetersiz gıda üretimi ve gıdaya erişimden en çok etkilenecek 16’ncı ülke. Rapora göre, 2050 yılında Türkiye’de iklim değişikliğinin sadece gıda üretimine etkisi 4 bin 60 can alacak.

HÜRRİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:10 Mart 2016Yayınlanma Tarihi:04 Mart 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.