Üsküdar Üniversitesi Denetimli Serbestlik 10. Yıl Sempozyumu’nda

İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye’de Denetimli Serbestlik 10. Yıl Sempozyumu’na Üsküdar Üniversitesi’nden öğretim görevlileri ve öğrenciler de katıldı.

Türkiye’de Denetimli Serbestlik 10. Yıl Sempozyumu, “Uluslararası Yaklaşımlar” başlığı altında 8-10 Aralık 2015 tarihlerin arasında gerçekleştirildi. Sempozyumun açılışında Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer, CEP Üyesi Gerry Mcnally ve EUROPIRIS Üyesi Zivile Mikenaite konuşma yaptı.

Üsküdar Üniversitesi Denetimli Serbestlik 10. Yıl Sempozyumu’nda
Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda akademisyenin de sunum yaptığı sempozyuma Üsküdar Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri de katıldı.
Üsküdar Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu, “Denetimli Serbestlikte Çocuk ve Ergenler” oturumunun başkanlığını yaptığı  bölümde ABD North Caroline Üniversitesi’nde yaptığı “Uzlaşmacı Felsefi Düşünce Modeli”  projesi ile ilgili bilgi verdi. Ömerustaoğlu, her türlü kötülükle mücadelede zihin eğitiminin önemine değinerek gençlerin ve özellikle de ergenlerin varoluşsal sorunlarla ilgili düşünsel yönden desteklenmeleri gerektiğini söyledi.

Sempozyumun bilim düzenleme kurulu üyesi olan Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abulfez Süleymanov  “Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde Suça Sürüklenen Çocuklara Yönelik Onurucu Adalet Programı” başlıklı sunumunda bağımsızlığını yeni kazanmış OÜsküdar Üniversitesi Denetimli Serbestlik 10. Yıl Sempozyumu’nda 2rta Asya Türk Cumhuriyetlerinde çocuk ve ergen suç artışlarının ekonomik, göç ve çevresel nedenlere bağlı olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Bu ülkelerde onarıcı adalet programları konusundaki bilinç eksikliğine de dikkat çeken Süleymanov, mahkumiyet öncesi ve sonrasında mağdur-fail arabuluculuk müessesinin yeterince kullanamamasını onarıcı adalet programının kullanılmasının önünde engel olduğunun altını çizdi.  

Süleymanov sempozyumda “Denetimli Serbestlikte Sosyolojik Yaklaşımlar” oturumunun da başkanlığını yaptı.  Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğrencileri de sempozyumu takip ederek sorular yönelttiler.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Aralık 2015