Üsküdar Üniversitesi'nde deprem konferansı

“Depremin Etkileri ve Depreme Karşı Alınacak Önlemler” konferansı, Üsküdar Üniversitesi Altunizade yerleşkesinde gerçekleştirildi.

“Depremin Etkileri ve Depreme Karşı  Alınacak Önlemler” konferansı, Üsküdar Üniversitesi Altunizade yerleşkesinde  gerçekleştirildi.

Konferansta konuşan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan,  Türkiye'de insanların psikolojik olarak depreme hazırlanması gerektiğini  söyledi.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİNİ TANIYIN

Tarhan, depremde enkaz altında kalınsa bile hayattan ümidi hiçbir zaman  kesmemek gerektiğini vurgulayarak, şöyle dedi: “Çünkü ümit bitince beyindeki iyileştirici potansiyel devreye girmiyor.  'Ölürüm' diye düşünen biri, otomatik olarak beyindeki o gizli potansiyeli  kapatıyor. O nedenle ümitsizlik insanın kendine verebileceği en büyük zarardır.  Kişi, 'elim tuttukça, şuurum yerinde olduğu sürece mücadele etmeliyim, ümidimi  kaybetmemeliyim' şeklinde düşünmelidir.” PROF. DR. NEVZAT TARHAN Türk-Japon Dostluk Derneği Genel Başkanı Doğan Sofracıoğlu ise Ertuğrul  Fırkateyni'nin, Yemen, Sakarya ve Çanakkale Savaşları'ndaki gibi onur abidesi  olduğunu kaydetti.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ’NDEN HABERLER

Sofracıoğlu, dostluk simgesi fırkateynle ilgili kamuoyunda yanlış  hikayeler anlatıldığını ifade ederek, “Bu olayın ardında yatan gerçeklerin üstü  örtülmeye çalışılmaktadır. Biz bu yüzden bu yarışmayı açtık. Çünkü Ertuğrul  anlaşılmalı, Dr. Miyazaki bilinmeli” diye konuştu. Konferansta, Japonya'da bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü  “Akashi”nin inşaatını yapan yüksek mimar Yoshinori Moriwaki tarafından Türkiye  ve Japonya arasındaki yapılaşma ve yönetmelikler arasındaki farklar, benzerlikler  ve Japonya'nın depreme hazırlık çalışmaları hakkında sunum yapıldı. “Ertuğrul Fırkateyni ve Van depreminde hayatını kaybeden Japon Doktor  Miyazaki” kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere de ödülleri verildi. A.A HÜRRİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Aralık 2012