Üsküdar Üniversitesi'nden

Üsküdar Üniversitesi, “Aile Danışmanlığı Sertifika Programı” düzenleyecek.

Üsküdar Üniversitesi, “Aile Danışmanlığı  Sertifika Programı” düzenleyecek.

Üniversiteden yapılan açıklamada, 4 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanarak  yürürlüğe giren “Aile Danışma Merkezleri Yönetmeliği”nde merkez açma ve eğitim  verme standart ve koşullarının yeniden düzenlendiği hatırlatıldı. Açıklamada, sertifika eğitimi açma yetkisinin Milli Eğitim Bakanlığı,  Yükseköğretim Kurulu ve üniversitelerden birinin onayı alınarak yapılabileceği  belirtilerek, bu kapsamda Üsküdar Üniversitesi'nin yönetmeliğe bağlı kalarak  hazırladığı özgün içeriğiyle “Aile Danışmanlığı Sertifika Programı”na  başlayacağı kaydedildi.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİNİ TANIYIN

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ’NDEN HABERLER

Açıklamada görüşlerine yer verilen üniversitenin Sürekli Eğitim Merkezi  Müdürü uzman psikolog Orhan Gümüşel, hazırlıkları tamamlanan programa ön  kayıtların gelecek günlerde başlayacağını belirtti. Program kapsamında, kursiyerlerin eğitimlerini üniversite, hastane ve  sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde uygulamalı olarak alacağını aktaran  Gümüşel, uzman kişilerin katılımıyla gerçekleştirecek eğitimlerde, alanında uzman  bir çok birey ve kurumun geliştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti. Gümüşel, dünyadaki aile danışmanlığıyla ilgi kuram ve yaklaşımların  teorik bilgilerini alarak kültürel adaptasyonla harmanlayarak bir program formatı  oluşturduklarını vurgulayarak, üniversite ve hastane olarak davranış sağlığı  konusundaki birikimlerini bu programda paylaşacaklarını aktardı. Davranış sağlığı temelli aile danışmanlığı müfredatı hazırladıklarını  belirten Gümüşel, şunları kaydetti: “Genel çerçeveyi zenginleştirdik. Aileyi bir sistem olarak değil,  yaşlıları, engellileri, çocukları ve gençleri de ayrı ayrı işleyen, hepsini  birlikte ele alan bir program oluşturduk. Müzakere, ara buluculuk diye büyük  ünite açtık. Aile içi şiddet ile ilgili ana başlık oluşturduk. Nörobiyolojik  gelişimi koyduk programımıza. Doğumdan ölüme kadar her ayrıntıyı ele aldık.  İletişim kurarken karşı tarafın neleri anlayacağı beklentisine önem verdik.  Telepatik ilişkiler, evlilik süreçlerini göz ardı etmedik. Aile danışmanlığı  eğitimlerinde, süpervizyon eğitimine ciddi zaman ayıracağız. Saha çalışmasına da  önem veriyoruz. 'Gidin, uygulayın, gelin' demeyeceğimiz bir müfredat  kurguluyoruz.” A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Eylül 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.