Üstün zekalı çocuklar girişimci olacak

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) bünyesinde faaliyet gösteren Erciyes Teknopark AŞ ile Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Vakfı (TÜZDEV) arasında, üstün zekalı çocuklardan girişimci yetiştirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) bünyesinde faaliyet gösteren Erciyes Teknopark AŞ ile Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Vakfı (TÜZDEV) arasında, üstün zekalı çocuklardan girişimci yetiştirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

ustunzekaErciyes Teknopark AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdulhakim Coşkun, Tekno-1 Toplantı Salonu'nda düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hızlı gelişebilmesi için bilgiyle teknolojinin birleştirilmesi gerektiğini söyledi. Belli bir aşamadan geçtikten sonra eğitimci olduklarını ve profesörlük düzeyine kadar geldiklerini belirten Coşkun, "Bu aşamaya gelene kadar önemli bir özelliğimizi kaybediyoruz. Düşünce yapımız darlaşıyor, aykırı, parlak, orijinal fikirleri bazen savunmakta bile zorlanıyoruz, ortaya koyamıyoruz" ifadesini kullandı. "Çok önemli projelerin, fikirlerin çoğu, henüz üniversiteyi bitirmemiş ve bir kısmı ilkokul çağlarından başlayan çocuklarımız ve gençlerimize ait" diyen Coşkun, şunları söyledi: "Biz, bu çocuklarımız için fikirlerini geliştirip ürüne dönüştürebilecekleri kuluçka ortamı hazırlıyoruz. TÜZDEV, bu konuda çok ciddi bir partnerimiz olacak, kapasitemizin artmasına yardımcı olacak. Çocuklar ve gençler düşünürken dar, sınırlı düşünmüyor. Akıllarına gelen çok parlak görüşleri ortaya koyabiliyor. Çocuklarımızın ve gençlerimizin fikirleri çok önemli." TÜZDEV Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tekden de çocukların küçük yaşlarda girişimcilik ruhu kazanabilmesi ve kendilerini geliştirebilmesi için Erciyes Teknopark AŞ ile iş birliği yapacaklarını söyledi. Tekden, 4-14 yaş arası 30 çocuğun her hafta cumartesi günü Erciyes Teknopark'ta oluşturulan ofise gelerek çalışacaklarını ifade etti. Çocukların, akademisyenlerle görüşerek fikirlerini geliştirebilecekleri gibi, ilgi alanlarına göre diğer ofislerdeki projelerin nasıl yürütüldüğünü görme imkanı bulacaklarını belirten Tekden, amaçlarının dünya çapında projeleri ortaya çıkartarak ülke kalkınmasına destek vermek olduğunu dile getirerek, "Üstün zekalı dediğimiz çocukların istisnasız hepsinin mutlaka bir projesi var ve bu projeler bittikten sonra sürekli yeni proje üretiyorlar. Bu ürettikleri projelerin bilim ve sanayiye katkı sağlamasını istiyoruz" diye konuştu. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:27 Ekim 2014Yayınlanma Tarihi:30 Ekim 2014