Üstün zekalı çocuklara sahip çıkılsın

Devletin üstün ve özel yetenekli çocuklara sahip çıkması gerektiği tartışıldı.

Devletin üstün ve özel yetenekli çocuklara sahip çıkması gerektiği tartışıldı.

Üstün ve özel yetenekli çocuklar konusunda  çalışma yürüten Prof. Dr. Necate Baykoç Dönmez, devletin üstün ve özel yetenekli  çocuklara sahip çıkması, bu çocukların eğitim gördüğü okulların nitelik ve  niceliklerinin artırılması gerektiğini söyledi. Hacettepe Üniversitesi'nde düzenlenen Küçük Dahiler Çalıştayı'nda konuşan  Prof. Dr. Necate Baykoç Dönmez, Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzun yılar önce  uygulamaya koyduğu projeyle üstün ve özel yetenekli çocukların, okullarının yanı  sıra özel eğitim merkezlerine devam ettiğini anlattı. Bu merkezlerin faaliyetlerinin bugün de devam ettiğini ifade eden Dönmez,  “Bu merkezler enderundan sonra en uzun süredir devam eden okullar. Devlet üstün  ve özel yetenekli çocuklara sahip çıkmalı, bu çocukların eğitim gördüğü okulların  nitelik ve nicelikleri artırılmalı” diye konuştu.

ÇOCUKLARDA ZEKA KAVRAMIYLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

Kendisinin de görev aldığı üstün ve yetenekli çocuklarla ilgili TBMM'de  kurulan araştırma komisyonunun 3 ay boyunca çalışma yürüteceğini belirten Dönmez,  Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu komisyonun görüşleri doğrultusunda yeni projeleri  uygulamaya koyacağını söyledi. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer de “Farklı olmanın  şans mı yoksa şansızlık mı olduğu” sorusuna bugünkü koşullarda yanıt vermenin  zorluğuna işaret etti. Bir alanda çok iyi olmanın her zaman mutluluk getirmediğini vurgulayan  Tuncer, “Türkiye'de yılda 30 bin dahi çocuk doğduğu öngörülüyor ama bunların  sadece binine ulaşabiliyoruz. Geriye kalan 29 binine ne oluyor belli değil.  Ülkemizin zenginliği var ama fark edemiyoruz. Bu 30 bin çocuğun tümüne ulaşıp  değerlendirmek lazım” şeklinde konuştu. Çalıştayda, üstün yetenekli çocukların gelişim ve eğitiminde karşılaşılan  sorunlarla bunların çözüm önerileri tartışılacak. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:28 Nisan 2012Yayınlanma Tarihi:01 Mayıs 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.