UTANDIRMAYIN!

ScienceDaily / Çeviri: Ayda Çayır - Şaban Özdemir (NPGRUP)

 


Araştırmalar ortaya koydu ki utanan birey daha saldırgan oluyor. İşte çarpıcı sonuçlar içeren o araştırma.

 


Utandırıldıklarında öz saygıları yüksek olan ergenler daha fazla agresifleşme eğilimi gösteriyor.  Düşük öz saygısı olan ergenlerse zedelenmiş egolarını savunma ihtiyacı bile duymuyorlar.

Yapılan çalışmada narsist gençlerin utandırıldıklarında diğerlerinden daha agresif oldukları tespit edildi. Narsistler büyüklemeci bir benlik anlayışı oluşturma ve idame ettirme gayreti içindeler. Gerektiğinde
öz-saygılarını korumak adına öz-düzenleme stratejilerine yöneliyorlar.

Utanç verici olaylar üstünlük duygularını tehdit ettiği için, utançla indüklenen agresyon benlik değerlerini korumak için başvurdukları savunmacı bir tutum olarak değerlendiriliyor.

Araştırmacılar agresyonun altında düşük öz saygının yattığı geleneksel görüşü destekleyen her hangi bir bulgu saptamadılar.

Araştırmacılar  narsist gençlerin utanç verici olaylara daha duyarlı olduklarını belirtiyorlar ve ebeveyn ve öğretmenleri özellikle kendisine saygısı yüksek olan gençleri utandırmamaya çağırıyorlar.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Mart 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.