UYKU, BELLEĞİ GÜÇLENDİRİYOR

UYKU, BELLEĞİ GÜÇLENDİRİYORAmerika’da gerçekleştirilen bir araştırma sırasında 60 kişi bir kelime listesi ezberlemiş. Katılımcılar ezberleme esnasında biraz uyduklarında, öğrendiklerini daha iyi hatırlamışlar.

Harvard Üniversitesi’nden Jeffrey Ellenbogen, Current Biology dergisinde yeni sonuçların, uykunun aktif deklaratif belleği güçlendirdiğini ve bozucu etkilerden koruduğunu gösteren ilk kanıtlar olduğnu vurguluyor.

Araştırma sırasında 20 kelime ezberleyen katılımcıların bir kısmı uyurken diğerleri serbest bırakılmış. On iki saat sonra katılımcılardan, birinci listedeki sözcüklerle ilişkili yeni kelimeler öğrenmeleri istenmiş. Öğrenme sırasında uyuyanlarda ortalama başarı oranı %76, diğerlerinde sadece %32’ydi diyor bilim adamları.

İkinci listeyi ezberlemek zorunda kalmayan katılımcılarda başarı oranı arasındaki fark daha az. Buna göre uyuyan grubun başarı oranı %94, diğerlerinin %82.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.tr/


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.