UYKU DÜZENİNE DİKKAT

A.A

Ramazan ayında oruç tutan kişilerin uyku düzenlerinde bazı değişikliklerin ortaya çıkıyor. Dikkat!

 


Tüm Uyku Teknisyenleri  Derneği (TUTDER) Başkanı Okay Erözgün, Ramazan ayında oruç tutan kişilerin uyku düzenlerinde bazı değişikliklerin ortaya çıktığını belirterek, "İftar saatinden  sonra uyarıcı özeliği olan çay, kahve ve sigara tüketiminde aşırıya kaçılmaması,  bitki çaylarının tüketilmesi gerekiyor" dedi.

Erözgün,  Ramazan ayında oruç tutan  kişilerin sahura kalkmaları nedeniyle uyku düzenlerinde bir takım değişimlerin  yaşandığına dikkati çekti. Sahura kalkan kişilerin uykuya dalma sürelerinin  uzadığını ve toplam uyku sürelerinin azaldığını ifade eden Erözgün, gece  uykusunda ortaya çıkan olumsuz değişiklikler nedeniyle insanların sabahları  yorgun olarak uyandıklarını söyledi.

Uykunun insanların hayati fonksiyonlarını tümüyle etkilediğine işaret  eden Erözgün, "Uyku, cinsellikten tutun da düşünmeyi ve çalışmayı da etkisi  altına alıyor. Uyku hayatın bütün düzenini etkiliyor. Bu nedenle de uykuya çok  değer veriyoruz ama Türk milleti olarak uykuyu çok bilinçsiz yaşıyoruz. Yatak  odasında televizyon izlerken uyuyoruz, salonda uyuyoruz, gece yemek yedikten  hemen sonra uyuyoruz. Bir şekilde uyku düzenini almadan, sabah yorgun bir şekilde  hayata devam etmeye çalışıyoruz. Bu da gün içinde bütün işlevleri etkiliyor.  İnsanlar bu nedenle daha sinirli oluyor" dedi.
        
"SAHURDAN SONRA UYUMAMAYA GAYRET GÖSTERİN"

        
Erözgün, 30 yaşın üzerindeki bireylerin günde en az 6 saat uyumaları  gerektiğini belirterek, uyunacak ortamın serin ve karanlık olması gerektiğini  bildirdi.

Ramazanda uyku düzeninde bazı değişiklikler yapmak gerektiğini vurgulayan  Erözgün, şunları kaydetti:

"Ramazanda sahurdan sonra uyumamaya gayret gösterin. Sahurdan sonra  uyunup tekrar kalkıldığında bütün ritm bozulmuş oluyor. Bu da 10. gün sonunda  etkisini göstermeye başlıyor. İnsanların bütün fonksiyonları değişmiş oluyor.  İnsanların Ramazanda daha dikkatli olmaları gerekiyor, daha hafif yemek  yenilmeli, iftardan sonra ve uyumadan önce en az 1 saat dinlenilmesi gerekiyor.  Ramazan ayında oruç tutan kişilerin uyku düzenlerinde bir takım değişiklikler  ortaya çıkıyor. İftar saatinden sonra uyarıcı özelliği olan çay, kahve ve sigara  tüketiminde aşırıya kaçılmaması, bitki çaylarının tüketilmesi gerekiyor.  Ramazanda normal uyku saatinden 1 ya da 1,5 saat önce yatılması gerekiyor."

Horlama ve buna eşlik eden nefes durmaları bulunan uyku apne sendromu  olan hastaların Ramazan ayında risk altına girdiklerini anlatan Erözgün, apne  sendromu olan hastaların iftar ve sahurda dikkatsizce ağır yemek tüketmesinin, bu  kişilerin uyku döneminde hayati riskler ortaya çıkarabileceğini savundu.

Yemek yedikten kısa bir süre sonra uykuya dalan apne sendromlu hastalarda  üst solunum yolu kaslarının iyice gevşediğini ve hava pasajını kapattığını ifade  eden Erözgün, "Bu sebeple horlama şiddeti artmakta ve nefes durmalarının  (apne-hipopnelerin) sürelerinde uzama ortaya çıkmaktadır. Nefes durmalarının  uzaması, kandaki oksijenin de daha fazla düşmesine sebep olarak hastaların kalp  ve damar hastalıkları yönünden riske girmelerine yol açmaktadır. Horlama  yakınması olup, sabahları yorgun ve baş ağrısı ile uyanan kişilerin Ramazanda  mideyi yormayan hafif gıdalar tüketmeleri, sahurda aşırı düzeyde yemek yememesi,  sahur sonrası tekrar uyumak için yatmaması, gün içerisinde kısa süreli de olsa  uyunmaması gerekiyor. Tok karnına asla uyumayın." şeklinde konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Ağustos 2011Yayınlanma Tarihi:06 Ağustos 2011