Uyku problemi iş yerindeki huzuru etkiliyor

Hollandalı araştırmacılar tek bir gece bile uykusuz kalmanın insan davranışlarını kolayca değiştirebildiğini ortaya attı.

Çalışan insan için uykusuzluk sadece yorgunluğun değil aynı zamanda istenmeyen davranışların da tetikçisi olabilir. Hollanda'da yapılan bir araştırma uykuyla ilgili dikkat dağınıklığının çalışma hayatında milyarla dolara mal olduğunu ortaya koydu.

Uykusuzluğun iş ortamına "yıkıcı" bir atmosfer kazandırabileceğinin iddia edildiği araştırmada uykusuz insanların bencil dürtülerine göre hareket etmeye daha hazır hale geldiği belirtildi.

Rotterdam'daki Erasmus Üniversitesi'nca açıklanan araştırmanın yürütücüsü Laura Giurge, "Bu çalışma istenmeyen davranışların her zaman karaktere bağlı olmadığını ortaya koyması açısından önem taşıyor" dedi.

Araştırma uykusuzluğun oto-denetim mekanizmalarında hakimiyet kaybına ve dürtülerin düzenlemesinde yetersizliğe yol açtığı tezini savunuyor. Ayrıca aynı sebepten dolayı çalışanların hata yapma ihtimallerinin arttığı baskıyla mücadelede daha başarısız oldukları da araştırmanın tezleri arasında.

A.A

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:24 Ağustos 2017Yayınlanma Tarihi:05 Nisan 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.