Uyku sorunu çekenlere uyku koçu

İşyerindeki sorunları eve taşıyıp geceleri uykusuz kalmak birçok insanın yaşadığı bir sorun.

Dünya nüfusunun yüzde 45’i uyku sorunu çekiyor. Bu, sağlığımızı ve yaşam kalitemizi tehdit ediyor.

Uykusuz kalmak, yeterince uyumamak çocuklarda obeziteye, yetişkinlerde ise depresyon, anksite ve psikoza yol açabilir. Sadece İngiltere’de her yıl 10 milyon uyku hapı reçetesi yazıldığı belirtiliyor.

ABD’de 2800’ü aşkın uyku kliniği açıldı. 2015’te bunların toplam geliri 7 milyar dolardan fazlaydı. Uykuya yararı olsun diye piyasaya sürülen bitkisel ilaçlar, uyku laboratuvarları, yastık, döşek, uyku apnesi cihazları gibi ürünlerin değeri 2014’te 58 milyar doları bulmuştu.

Bir zamanlar uykusuz kalan yeni ebeveynler ya da daha iyi performans sergilemek isteyen atletlerin başvurduğu uyku koçları artık çok daha geniş bir kesime hizmet veriyor. Avrupa’da bunların saat ücreti 70-130 euro arasında değişiyor.

ÖNCELİK VERMEK

Barcelona’daki Liderlik Akademisi’nin kurucusu ve yönetici sağlığı uzmanı Steven MacGregor, uykuyu, öğrenilmesi ve her gün öncelikli olarak uygulanması gereken “önemli bir profesyonel beceri” olarak niteliyor.

Örneğin, internet üzerinden satış yapan Amazon’un CEO’su Jeff Bezos'un ofiste geçirdiği 12 saatin ardından 8 saatlik uykuyu ilk önceliği olarak uyguladığını söylüyor.

Huffington Post’un kurucusu Arianna Huffington da iyi bir uykunun öneminden sürekli söz edenlerden. Huffington bir gün masasında uykuya dalarken kafasını öyle sert çarpmış ki elmacık kemiğini kırmış.

İşletme okullarında ders veren MacGregor, şirket yöneticilerinin sağlığı konusunda araştırmalar yürütüyor. Uykusuzluğun, belirsizlik durumlarında doğru kararlar alma gibi yöneticilerin en çok ihtiyacı olan becerileri etkilediğini söylüyor.

DAILY NEWS


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:09 Ağustos 2016Yayınlanma Tarihi:07 Haziran 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.