UYKU SORUNUNUZ ÇOĞUNUZU VURABİLİR!

UYKU SORUNUNUZ ÇOĞUNUZU VURABİLİR!Amerikan Pittsburg Tıp Okulu’nda yapılan bir araştırmaya göre, intihara ve diğer depresif davranışlarda bulunmaya daha yakın olduklarından, doktorlar ve öğretmenler ailesinde uyku problemi olan çocuklara daha fazla özen göstermeli.Böylece gerekli zamanlarda müdahale edilebiliyor ve sorun yaratacak durumlar çok önceden önlenebiliyor.

En iyi sonucu alabilmek için tüm aile üyelerinin de tedaviye katılması gerekebiliyor. Konuyla ilgili olarak Dr. Xianchen Liu “ henüz yeterli sayıda araştırma yapılmadığını” belirtiyor. Tedavi süresinde aile geçmişinin de göz önünde tutulduğunu fakat dikkatin büyük bir kısmının hasta üzerinde yoğunlaştırıldığını özellikle belirtiyor.

Öte yandan uykuya dalamama, sürekli uykulu olma ya da sabahları çok erken kalkma gibi uyku sorunlarına yol açan insomnia ailedeki uykusuzlukla bağlantılı ve sık rastlanılan bir uyku bozukluğu olarak göze çarpıyor. Amerikan Academy of Sleep Medicine bünyesinde yapılan bir araştırmaya göre, yetişkinlerin %30’u insomnia belirtileri taşırken %10’u ise kronik insomnia sorunu yaşıyor.

Çalışmada yer alan 14 yaş ve üzeri 450 erkek ve 348 kız çocuktan uyku ve sağlık hakkındaki bir ankete cevap vermeleri istenirken, ailesinde uyku problemi olan çocukların yanında sorunsuz ebeveynlerin çocukları da araştırmada yer aldı.

Ebeveynleri uykusuzluk sorunu yaşayan çocuklar diğerlerine göre 3 kat daha fazla insomnia belirtisi gösterirken, bu çocuklarda 2 kat daha fazla yorgunluk hissinin ve uyku ilacı kullanımın 5 kat daha fazla olduğu görüldü.

İntihara Meyilli Oluyorlar

Daha kötüsü ise ailesinde insomnia olan çocukların %17’si intihara eğilimli olduklarını, %9.5’i intihar etmeyi planladıklarını ve %9.5’i ise son bir yıl içerisinde intihara teşebbüs ettiklerini belirtti. Ebeveynlerinde uyku sorunu olmayan çocuklarda ise bu oran sırasıyla %5.3, %1.5 ve %1.7.

Diğer bir araştırma ise uyku sorunlarıyla depresif davranışlarda bulunan çocuk ve yetişkinlerdeki intihar eğilimi arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre bipolar ve unipolar bozukluğu olan yetişkin ve çocukların %83.3’ü uyku sorunu yaşıyor. Uyku bozukluğuyla intihara eğilim arasında oldukça güçlü bir ilişki bulunmakta.

Uzmanlar yetişkinlerin günde 8-9 saat, okul çağında olan çocukların ise 10-11 saat uyuması gerektiğini söylüyor.

KAYNAK: www.milliyet.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:09 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.