UYKUDA SEKS HASTALIĞI YAYILIYOR

Araştırmacıların son gözdesi, henüz tedavisi bulunamayan 'uykuda seks' hastalığı 'seksomnia.' Nedeni ve tedavisi bilinmeyen ve bir tür uyurgezerlik olan seksomnia, araştırmacıları hayli meşgul ediyor.

New Scientist dergisinin son sayısında yer alan hastalık, 'Uyku halindeyken cinsel ilişkiye girme ihtiyacı hissetme' olarak tanımlanıyor. Araştırmalar, hastaların durumlarından utanmaları ve doktora açıklama yapamamaları nedeniyle ağır ilerliyor. Hastalık, ilişkileri de olumsuz etkiliyor. Dergiye konuşan hastalardan Lisa Mahoney, 'Kontrol altına alamadığım bu aptalca durum beni korkutuyor' diyor. Uyku uzmanı Mark Pressman'a göre, hastalık sıklıkla çiftler arasında görülüyor. Pressman, 'Bazen nefret ediyor, bazense tolere edebiliyorlar. Bazı ender rastlanan örneklerdeyse bunu uyanıkken yapılan sekse tercih ettiklerini görüyoruz' diyor.

KAYNAK: //www.aksam.com.tr/


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.