UYKUSUZLUĞA YOGAYLA ÇÖZÜM

A.A

Orijinal yoga sistemindeki nefes ve hareket teknikleriyle, sinirsel gerilim gideriliyor ve tatlı bir uyku sistemine giriliyor.

Hindistan'da Yoga  Akademi'nin Kurucusu Azerbaycanlı Prof. Dr. Akif Manaf, "Orijinal yoga  sistemindeki nefes ve hareket teknikleriyle, kişide bol bol 'esneme hissi'  oluşturarak, sinirsel gerilim gideriliyor ve tatlı bir uyku sistemine girilir"  dedi.

Manaf, son dönemlerde iş stresi, kriz  ortamı ve hayatın giderek zorlaşmasının beraberinde uykusuzluk sorununu ortaya  çıkardığı söyledi.

Uykusuzluğun, gün içinde verimliği düşürdüğünü, tüm sinir, sindirim ve  solunum sistemini etkileyerek kişiyi her türlü rahatsızlıkla karşı karşıya  bıraktığını belirten Manaf, bu nedenle uykusuzluğun günümüzdeki en önemli  problemlerden biri olduğunu ifade etti.

Haftada 2 kez "orijinal yoga sitemi"nin uygulanması halinde sinir  sisteminin yatıştığını, genel anlamda fiziksel ve zihinsel uyum içine girildiğini  bildiren Manaf, ayrıca yoganın son aşamasında yer alan "yoga nidra" denen  "derin gevşeme tekniğini" uyguladıklarını kaydetti.
        
"DOĞRU SOLUNUM VE NEFES TEKNİKLERİ..."
        
Çalışmanın başında belirli nefes teknikleri olduğunu, bunlardan  bazılarının, solunum, karın, diyafram ve tam nefes tekniklerinden oluştuğuna  dikkati çeken Manaf, “Görüyoruz ki orijinal yoga sistemindeki nefes ve hareket  teknikleriyle, kişide bol bol 'esneme hissi' oluşarak, sinirsel gerilim  gideriliyor ve tatlı bir uyku sistemine giriliyor” dedi. Doğru solunum ve nefes  tekniklerinin vücudu gevşettiğini, bedeni rahatlattığını ve kalp atışlarını  düzene soktuğunu anlatan Manaf, kişinin iyice gevşeyerek uyku moduna girdiğini  belirtti.

Yoga çalışmalarının olumlu etkilerinin dünya bilim adamları ve tıp  mensupları tarafından araştırılıp incelendiğini anımsatan Manaf, bu  araştırmaların neticelerinin yoga sisteminde kullanılan nefes, biyoenerji, vücut,  zihin çalışmalarının bedensel ve zihinsel sağlığı düzeltmek ve korumak için çok  etkili bir araç olduğunu gösterdiğini sözlerine ekledi.
        
"YOGA DAHA HUZURLU BİR YAŞAM VERDİ"
        
Tuba Berk, Bilkent Üniversitesinde öğretim görevlisi olduğunu ve 2,5  yıldır yoga yaptığını belirterek, yaşadığı kronik uyku probleminin tüm hayatını  etkileyerek verimini düşürdüğünü söyledi.

Orijinal yoga sistemini uygulamaya başladıktan bir kaç ay sonra uyku  sorununun ortadan kalktığını ve yaşamının düzene girdiğini bildiren Berk, "Yoga  daha huzurlu ve mutlu bir yaşam verdi. Meditasyon ve tam, derin gevşeme  teknikleri bunu sağlıyor. Böylece vücuttaki iç organlar dahi gevşiyor" diye  konuştu.

Dilek Gülen, emekli olduğunu ve stresli yaşamdan kurtulmak ve uyku  sorunlarını ortadan kaldırmak amacıyla 1 aydır yoga yapmaya başladığını belirtti.  Yoga teknikleriyle "bedenen ve zihnen boşalmış olmanın gece uykularını düzene  soktuğunu" ifade eden Gülen, sorun yaşadığı uyku düzensizliği nedeniyle  gecesinin gündüzüne karıştığını söyledi. Gülen, yogaya başlamadan önce 3,5-4 saat  kadar uyuduğunu ve yoga yapmasının ardından verimli, kaliteli 7-8 saatlik bir  uyku düzenine kavuştuğunu anlattı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.