UYKUSUZLUĞUN ÇARESİ

UYKUSUZLUĞUN ÇARESİAFP

Uykusuzluk çekiyorsanız önce stresinizi yenin ve kendinizi test edin.

Bebeklerin ve çocukların düzenli uyku uyuyabilmeleri için pek çok çareye başvuruyoruz. Ama uyku uyuyamamak sadece onların değil, biz yetişkinlerin de sorunu!

Günümüzde uykusuzluktan yakınan insanların sayısında büyük bir artış gözleniyor. Uyku gereksinimi, kişilere göre değişiyor. Bazı kişiler gece 7-8 saat uykuya ihtiyaç duyuluyor, bazı geceler 5 saat yetiyor. Yaşlıların uyku ihtiyacının daha az olduğunu biliyoruz. Peki uykusuzluğun çaresi nedir? Öncelikle bu sorunu kronikleşmeden halletmemiz gerekli!

Uykusuzluğun başlıca nedenleri arasında stres ve endişe dikkat çekiyor. Adet günleri öncesinde ve de menopoz döneminde de kadınlar uyku sorunu yaşayabiliyorlar. Düzenli egzersiz yapmak, gün içinde kestirmekten kaçınmak, akşamları kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durmak uykusuzluğa çare olabilir.

Yatmadan önce ılık suyla yapılan bir duş ve her gece aynı saatte yatıp, sabahları da aynı saatte kalkmayı alışkanlık edinmek, sorunu büyütmeden çözecektir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.