UYKUSUZLUK BEBEKLİKTE BAŞLIYOR

UYKUSUZLUK BEBEKLİKTE BAŞLIYORUzmanlar açıkladı: Uyanıklığı sağlayan hormonlar bebeklikten itibaren aktif durumda.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Aksu, insomni (uykusuzluk) hastalarının bazılarında, uyanıklığı sağlayan merkezlerin, hormonların bebeklikten itibaren daha aktif durumda bulunduğunu söyledi.

Aksu, uykunun insan yaşamında çok önemli olan bir dönem olduğunu kaydetti.

Erişkin bir insanın yaşamının yaklaşık üçte birini uykuda geçirdiğini ifade eden Aksu, şöyle devam etti:

“Bu dönem içerisinde hem beynin işlevleri hem de beynin işlevlerine bağlı olarak organizmadaki diğer sistemlerin işlevlerinde çok ciddi değişiklikler oluyor. Yani uyku sırasında hem beynimiz hem organlarımız, uyanıklıktan farklı bir şekilde çalışıyor. Dolayısıyla uyku sırasındaki bu farklılık, oluşan hastalıkların da farklı olmasına neden oluyor. Bu hastalıkları inceleyen bilim dalı da 'uyku hastalıkları bilimidir.”

Nurettin Aksu, uyku hastalıkları içerisinde uykusuzluğun (insomni) çok sık görüldüğünü belirterek, bu hastalığın filmlere, edebiyat eserlerine ve sanat akımlarına konu olduğunu anlattı.

Uykusuzluğun insan yaşamını ciddi şekilde etkileyen bir tablo olduğunu vurgulayan Aksu, şu bilgileri verdi:

“Son zamanlarda ortaya konan çok önemli bir gerçeklik var. Uykusuzluk dediğimiz tablo, aslında beynin uyanıklığını sağlayan merkezlerin normalden daha fazla aktif olması sonucu ortaya çıkıyor. Yani beyinde uyanıklığı sağlayan birtakım merkezler var. Bu merkezler ve bu sırada oluşan sempatik aktivite uykusuzluk çeken kişilerde daha fazla olarak ortaya çıkıyor, daha fazla aktivite gösteriyor. Bu nedenle insomni hastalarının bazılarında şu sözü çok sık duyuyoruz, 'Çocukluğumdan beri annem benim az uyuduğumu söyler'. Çünkü bunların bebeklikten gelişen, uyanıklığı sağlayan merkezleri, uyanıklığı sağlayan hormonları daha aktif durumda bulunmaktadır. Bu son yıllarda çok net bir şekilde ortaya kondu.”

Aksu, uykusuzluk tedavisinin son dönemlerde çok önemli değişiklikler gösterdiğine dikkati çekerek, gelecek yıllarda bu hastalığın kökünden çözülmesi için kesin veriler elde edebileceklerini kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.