Uykusuzluk problemlerine son verin!

Uykusuzluk problemi yaşıyorsanız alacağınız bir dizi önlem ile bu sorunu kolayca aşabilirsiniz.

Uykusuzluk problemi yaşıyorsanız alacağınız bir dizi önlem ile bu sorunu kolayca aşabilirsiniz.

uykusuzlukSağlıklı uyku düzeninde insanın dinlemeden faydalandığı iki ana bölüm vardır. Uykunun inceldiği ve kalınlaştığı saat dilimleri. Bunu derin uyku ve hafif uyku olarakta adlandırabiliriz. UYKU SORUNLARINIZI ÇÖZMEK İÇİN... Hafif uyku, dinlenmeye ve rahatlamaya geçiş sürecidir. Derin uykuya geçildiğinde vücut etkili dinlenme sağlar. Aktif bir dinlenme yaşamak ve düzenli yatış saatlerine uyum sağlamak istiyorsanız gün içinde bunları uygulamalısınız. Kendinizi zorladığınız her işte olduğu gibi uyuma konusunda da bu böyle. Öncelikle zorunluluk hissiden uzak, ne zaman uykunuz gelirse o zaman yatağa gidecek şekilde sorunu çözmede ilk adımı atabilirsiniz.

UYKU PROBLEMLERİNE SON VERİN!

Gün içinde haraketli olmak gece uykuya dalma konusunda sizi tetikleyecektir. Işık, uykuya geçiş sırasında önemli bir faktördür. Karanlık bir oda veya en azından loş bir ortam genelde tavsiye edilen en kolay yöntemdir. Yemekten hemen sonra uyumak, yatmadan önce yemek uyku düzenini bozan ve sıkça yapılan en büyük hatadır. Bu yüzden belli bir saatten sonra yemek yememek hem kilo almamanız hemde düzeninizin bozulmaması açısından önemli. Bütün bunları yapıp uykuya geçemiyorsanız kalkın. Televizyon izleme veya kitap okuma bu aralarda kafanızı boşaltabileceğiniz en kolay yöntem olacaktır. Aynı saatlerde yatıp kalkmaya özen gösterin. Günlük minumum 6 saat, maksimum 8 saat uyku sizin için yeterli olacaktır. Uykusuzluk sorununuzu kendi çabalarınızla çözemediyseniz mutlaka uzman hekimlerden destek alın. Arkadaş tavsiyesi ile ilaç tüketimine kalkışmayın. MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:06 Nisan 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.