Uykusuzluk yapan yiyecekler

Uykusuzluk yapan yiyecekler hangileridir? Ne Yediğiniz ve ne içtiğiniz Nasıl Uyuduğunuzu Etkiliyor. Hangi yiyecekleri yemeli hangilerini yememeliyiz?

İyi bir gece uykusu için bunlara dikkat etmek gerekiyor. Yatmadan önce ne yiyip içtiğinize dikkat etmek iyi bir uyku için yardımcı oluyor. Aman dikkat, uykusuzluk depresyon nedenlerinden biri...

Triptofan Açısından Zengin Gıdaları Tüketin

Süt ürünleri, uykuyu teşvik eden bir madde olan triptofan içerir. Diğer iyi kaynaklar arasında fındık ve tohumlar, muz, bal ve yumurta bulunur.

Karbonhidrat Özleminizi Şımartın

Karbonhidrat açısından zengin besinler yardımcı olabilir. Bu nedenle, birkaç iyi gece atıştırmalığı, bir kase mısır gevreği ve süt, fındık ve kraker veya ekmek ve peynir içerebilir.

Yatmadan Önce Bir Atıştırmalık Yiyin

Uykusuzluk çekiyorsanız, midenizde biraz yemek uyumanıza yardımcı olabilir. Biraz süt içmek de yardımcı olabilir. Ama atıştırmayı küçük tutun. Ağır bir yemek, sindirim sisteminizi zorlayarak sizi rahatsız eder.

Yüksek Yağlı Gıdaları Sınırlayın

Araştırmalar, yağlı yiyecekleri sıklıkla tüketen kişilerin kilo aldığını ve uyku döngülerinin bozulma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Neden? Ağır bir yemek, sindirimi harekete geçirir ve bu da gece tuvalete gitmenize neden olabilir. Üstelik yağlı yiyeceklerin parkinson yapma ihtimali de var.

Gizli Kafeine Dikkat

Bir akşam kahvesinin uykunuzu bölebilmesi şaşırtıcı değil. Ancak çikolata, kola ve çay gibi daha az belirgin olan kafein kaynaklarını da unutmayın. Kafeinsiz kahvede bile bir iz var ama sorun olacak kadar değil. Daha iyi bir uyku için yatmadan 4 ila 6 saat önce diyetinizdeki tüm kafeini kesin.

İlaçlar Kafein İçerebilir

İçlerinde kafein olabilecek reçetesiz ve reçeteli ilaçlar arasında ağrı kesiciler, zayıflama hapları, idrar söktürücüler ve soğuk algınlığı ilaçları bulunur. Bu ve diğer ilaçlar, bir fincan kahve kadar veya daha fazla kafein içerebilir. İlacınızın uykuyu etkileyip etkilemediğini veya uykusuzluğa neden olup olmadığını görmek için reçetesiz ilaçların etiketini veya reçeteli ilaç bilgi sayfasını kontrol edin.

Ağır, Baharatlı Yiyeceklere Dikkat

Dolu bir karınla ​​yatmak sizi rahatsız edebilir çünkü uyurken sindirim sistemi yavaşlar. Baharatlı yemekler gibi mide ekşimesine de yol açabilir. Ağır bir yemekle kendinizi şımartıyorsanız, yatmadan en az 4 saat önce bitirin.

Sıvıları akşam 8'e kadar kesin

Gün boyunca susuz kalmak vücudunuz için harikadır, ancak yatmadan önce bunu kesin.

Rahatlamak için Sigara İçmeyin

Gevşemenin en sevdiğiniz yollarından biri olsa bile, sigara içmek iyi bir fikir değildir. Gece veya gündüz. Nikotin, kafeine benzer etkileri olan bir uyarıcıdır. Yatmadan önce veya gecenin ortasında uyanırsanız sigara içmekten kaçının. Bırakmayı denemeye devam etdin zor, ama buna değer.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Haziran 2021