Uykusuzluktan kurtulmanın 9 kolay yolu

Bilirsiniz gece uyuyamadığımız zaman bütün enerjimiz gider. İçimizde ve özümüzde ne varsa ertesi gün sanki hepsi uçmuşçasına yok olur gider. Bizi kurutur adeta.

Bilirsiniz gece uyuyamadığımız zaman bütün enerjimiz gider. İçimizde ve özümüzde ne varsa ertesi gün sanki hepsi uçmuşçasına yok olur gider. Bizi kurutur adeta. İnsan hayatının 4/3 ü uykuyla geçmektedir. Bu oran bebeklik ,çocukluk ve gençlik dönemlerinde en fazla iken yetişkin ve yaşlılık dönemlerinde ise giderek azalmaktadır.

uykuuykusuzlukPeki uyku vücudumuz için neden gereklidir hiç düşündünüz mü? Uyku vücudumuzdaki organların dinlenmesi için gereklidir. Hücerelerimizin yenilenmesi için gün boyunca vücüdumuzda meydana gelen çeşitli bozulmalar için gereklidir. Örneğin mide, karaciğer, deri gibi yenilenebilen hücrelerimizin yenilenmesi için gereklidir. Yine büyümeyi sağlayan ve sadece uykuda salgılanan hormonların salgılanması için gereklidir.

UYKU SORUNLARINIZI BÖYLE ÇÖZÜN

Vücudun biyolojik saatini koruyan ve ritmini ayarlayan oldukça önemli bir hormon olan Melatonin,sadece gece 2300-0600 arasında salgılanır. Ve vücudu kansere karşı korur. Bu hormonun salgılanması ancak ve ancak karanlıkta gerçekleşmektedir. Bu nedenle bu saatlerde uykuda olmak melatoninin salgılanması için gereklidir. Burada ışık Melatonin salgılayan bezin çalışmasını engellemektedir. Yetersiz uyku uyuduğumuzda sabahları zor kalkarız,işe konsantre olmada zorlanırken dikkatimizi bir işe veremeyiz. Eğer öğrenci isek derste uyuklama gibi istenmeyen davranışlar sergileriz. Keyifsizlik ve ardından da yorgunluk peşimize takılmaktadır. İşte bütün bunlar için uykuya hem de vaktinde uykuya ihtiyaç vardır. Araştırmalar göstermiştir ki uyku saati çocuk ve gençlerde ortalama olarak 8-10 saat arasıda olmalıdır. Neden uyuyamayız bunu hiç düşündünüz mü?Uyku düzenimizi bozan o kadar çok sebep vardır ki işte öncelikle bunları azaltmamaız lazımdır. Stres bunların başında gelmektedir. Depresyon, alınan çeşitli ilaçların yan etkileri, sigara, çay, kahve, gürültü, televizyon seyretme, ışık, zihnin uyku sırasında bir konuyla meşgul olması, açlık eya tokluk bunlardan bazılarıdır. PEKİ KALİTELİ UYKU UYUMAK İÇİN NELER YAPILMALI? - Bitki çayları için uyumadan önce ancak aşırıya kaçmadan tabi ki. - Kitap okuyun. - Cep telefonu vb. teknolojik aygıtlardan uzak bir yerde uyuyun. - Süt ve bal gibi uykuyu kolaylaştırıcı besinler alın. - Uyumadan önce birkaç egzersiz yapın. - Işığı kapatın. - Lavanta gibi hoş kokular sıkın yatağınıza. - Stresten vücudunuzu arındırın ve olumlu düşünün. - Hiç uyuyamıyorsanız kendinizi yormayın kalkıp oturun elinizi yüzünüzü yıkayın ve yatağa uzanın gözlerinizi kapatın ve uyuyup uyumamaya kara verin. Bir rutininiz olsun: Güzel bir uyku uyumak, bedeninizi ve ruhunuzu iyi bir gece uykusuna hazırlamak, dinlenip sakinleşmek için kendinize zaman ayırın. Uyku öncesi ritüeli yapmak için listeden birkaç şey seçin. YERLİYERSİZ.ORG

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:02 Mart 2015Yayınlanma Tarihi:05 Mart 2015