UYKUSUZLUKTAN YAKINANLARA

APA Headlines/Time.com

Amerikalı erişkinlerin %30'nun en azından ara sıra uykusuzluk çektiği tahmin ediliyor. 2008'de 50 milyondan fazla uyku hapının reçete edildiği ve melatonin ve valerian root (kediotu) gibi, uyku getirici, tezgah üstü suplementlere 600 milyon doların üzerinde harcama yapıldığı açıklandı.

Bazıları ise iyi bir uyku çekmek için tıbbi tedavi veya psikolojik terapiden medet umuyor. Bunca çabaya rağmen Amerikalıların yaklaşık %10'u uykuya dalma veya devam ettirme güçlüğü olarak tanımlanan, kalıcı uykusuzluktan şikayet ediyor.

Manitoba Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma, uykusuzluk çekenlere farklı bir tedavi seçeneği öneriyor.

İŞTE O TEDAVİ

İnternet. Çalışma sonuçları gayet olumlu. Beş haftalık, online uykusuzluk programını tamamlayan katılımcıların %81'i uykularında düzelme olduğunu bildirdi. Dahası, yüz yüze danışmanlık veya tıbbi tedavilerle kıyaslandığında, online tedaviler genellikle daha basit ve daha ucuz. Ne var ki online danışmanlığın da handikapları var. Eğitsel bir araç olarak işe yarasa da, özellikle hastanın uyku meselesinin kökenine inmede o denli başarılı değil. Uykusuzluğun sebebini keşfetmede bir profesyonelle konuşmanın yerine geçmiyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.