Uykuya doymayanlar için derde deva icatlar

Çoğumuz sekiz saatten daha uzun süre uyumaya ihtiyaç duyarız ama en iyi ihtimalle altı saat uyumamıza izin verilir.

Çoğumuz sekiz saatten daha uzun süre uyumaya ihtiyaç duyarız ama en iyi ihtimalle altı saat uyumamıza izin verilir.

Bu toplumsal yorgunluk karşısında bazı teknoloji şirketleri şifa niyetine aletler üretiyor. Olaya en doğrudan gireni, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (M.I.T.) lisansüstü öğrencisi Gauri Nanda'nın 2005'te icat ettiği tekerlekli bir çalar saat olan Clocky. 39 dolarlık saat, şirin, şen şakrak hayvan sesleri çıkarıyor, komodinin üzerinden yuvarlanıp kafası kopmuş bir tavuk gibi yatak odasında daireler çiziyor. Saati denerken bu hareketlere bayılıyorsunuz. Ama sabah sabah ilk karşılaştığınız şey bu olunca, hiç de sevimli bulmuyorsunuz. Clocky'nin toparlak halefi Tocky'nin de sorunu aynı. Clocky'den daha hoş görünüyor ve MP3 çalabiliyor. Ama 60 dolarlık fiyatıyla hem Clocky'den daha pahalı hem de onun kadar sinir bozucu.

UYKU BOZUKLUKLARI HAKKINDA HER ŞEY

Clocky gibi, (fiyatı 70 ile 160 dolar arasında değişen) Philips Uyandırma Lambası da, daha nazik bir yaklaşımla da olsa sabahı çekilmez hale getirmeye çalışıyor. En sevilen radyo istasyonundan yayına geçen kuş şakımaları ve bazı modellerindeki MP3 çalarla bu lamba, gün doğumunu taklit ederek aşamalı olarak aydınlanıyor. Öğleden sonrası gibi apaydınlık bir odada uyanınca, çok iyi çalıştığını tespit ettim. Uyandırma Lambası gibi ışık terapisi cihazlarının uzun süreli kullanımının, bazı insanların uyandıktan sonra saatlerce kurtulamadıkları bitkinlik halini azalttığına dair en az bir araştırma var. Ben lambayı sadece bir hafta kullandığımdan uyku alışkanlıklarımda kayda değer bir değişim fark etmedim ama uyanmayı gayet hoş hale getirdiğini söyleyebilirim. 80 dolara satılan Zeo Mobil Uyku Yöneticisi ise Apple'ın iOS cihazları ve Android telefonlarla birlikte çalışıyor, nasıl uyuduğunuzu saptamak için bir kafa bandı aracılığıyla beyindeki elektrik faaliyetlerini ölçüyor. 99 dolarlık Lark Sessiz Çalar Saat, sadece iOS'le birlikte çalışsa da, aynı mantıkta işliyor. Ama bu kez bilek bandı kullanarak. Bir de Gear4'ün Yenilenen Uyku Saati var. Bu saat yatağın yanı başında durup bir çift radyo alıcısıyla nefes alıp verişinizi ve beden hareketlerinizi ölçüyor. 119 dolara satılıyor ve sadece Apple cihazlarıyla birlikte çalışıyor. Maciek Drejak Labs'in ürettiği 99 sentlik bir iPhone uygulaması olan Uyku Döngüsü, yataktaki hareketlerinizi ölçmek için telefonun ivmeölçerini kullanıyor. Yatakta ne kadar huzursuzsanız, o kadar az uyku uyuyabiliyorsunuz. Zeo Mobil Uyku Yöneticisi'ni kullanmak kolay. İmalatçı, aletin tümüyle güvenli olduğu, çok düşük radyo dalgaları göndermesiyle ilgili endişeye mahal olmadığı konusunda ısrarcı. Ama yatarken kafa bandı takmak da şapşallığın dik alası. Bu yüzden Lark'ın daha az göze batan bilek bandı teknolojisini tercih ettim. Lakin Lark'ın da başka sorunları var. Gece boyunca dayanması için pilinin tümüyle şarj edilmesi gerekiyor. Buna kıyasla Yenilenen Uyku Saati'ni kullanmak bir rüya gibi. Komodinin üzerine koyup fişe takmanız yeterli. Uyku Döngüsü uygulamasının albenisi de, basitliği ve tabii 99 sent olması. Rüyalar âlemine özgü bir şey olsa gerek bu. Ama tüm bunlardan ne elde ediyorsunuz? Uykunuz analiz edilince düzeliyor mu gerçekten? Belki. Tüm bu zamazingolar beni alarm saatinden birkaç dakika önce kaldırmaya çalışırken, ben uyuklamaya devam etmek istiyordum. Zaten bana kaç saat uyuduğumu söyleyecek bir çizelgeye ihtiyacım yok. Tabii bunlarla umulan benim alışkanlıklarımı değiştirmemdi. Kendimi uykudan mahrum bıraktığımı sayılarla kanıtlayarak belki daha az kahve içmemi ya da bilgisayarı daha erken kapatmamı sağlamaktı. Bir başka deyişle bu aletler, uykuyu düzeltmiyor ama düzeltme çabası için kullanışlı araçlar. Aslında tek yapmam gereken ışıkları söndürüp gözlerimi kapatmak. Bunun için teknoloji gerekmez. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Temmuz 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.