Uyuşturucu kullanan nasıl anlaşılır?

Uyuşturucu kullanımını anlamanın yolları...

Uyuşturucu kullanımını anlamanın yolları...

Acıbadem Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kültegin Ögel, çocuklarının uyuşturucu kullanımını erken dönemde fark edebilmeleri için ebeveynlere özel önerilerde bulunuyor. uyusturucuanlamaBir anne babanın bu dünyadaki en değerli varlıkları elbette ki çocukları… Onların herhangi bir nedenle en ufak bir zarar görecek olmaları ise en büyük korkuları oluyor. Bu korkulardan biri de özellikle ergenlik döneminde çocuklarının uyuşturucu madde kullanması…

Anne babalar bu endişelerinde hiç de haksız değil. Çünkü son yıllarda gençler arasındaki uyuşturucu madde kullanımında büyük bir artış yaşanıyor. Acıbadem Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kültegin Ögel, çocuklarının uyuşturucu kullanımını erken dönemde fark edebilmeleri için ebeveynlere özel önerilerde bulunuyor.

UYUŞTURUCU HAKKINDA BİLGİLENİN

Sizin zamanınızda uyuşturucu kullanımı bugünkü kadar yaygın değildi. Bu nedenle mutlaka uyuşturucu hakkında bilgilenmeniz gerekiyor. Bol bol kitap okuyun, internet sitelerinden araştırma yaparak hangi madde ne etki yapıyor, jargonları neler, nasıl kullanılıyor gibi detaylara hakim olmaya çalışın.

UYUŞTURUCU EVİNİZDE KONUŞULABİLİR BİR KONU OLSUN

İzlediğiniz bir filmde uyuşturucu ile ilgili bir detaya rastladığınızda ya da bir konuşma sırasında yeri geldiğinde bu konuyu açın ve fikirlerini sorun. Böylece bu konuyu konuşabileceğiniz izlenimini verin. Konuşmak onu uyuşturucuya sevk etmiyor. Asıl hiç konuşulmadığı takdirde, konuyla ilgili bir sorunu olduğunda size açamıyor.

UYUŞTURUCU KULLANDIĞINI SÖYLERSE SİZİN TEPKİNİZİN YARDIM DÜZEYİNDE OLACAĞINI HİSSETTİRİN

Çocuğunuzun sizinle her zaman açık açık konuşması için ona her zaman yanında olacağını hissettirin. Uyuşturucu kullanması durumunda da size açılabilmeli.Örneğin "sigara kullanırsan bacaklarını kırarım" derseniz, o zaman uyuşturucu kullandığını asla size söylemez.

ARKADAŞLARINI VE ARKADAŞLARININ AİLESİNİ TANIYIN

Çocuğunuzun arkadaşlık ettiği herkesi mutlaka tanımaya çalışın. Zaman zaman evinize davet edin. Sevmediğiniz bir arkadaşı bile olsa ara ara görüşün ve birlikte zaman geçirin.

ŞÜPHELENDİĞİNİZDE ONU İZLEYİN

18 yaşından küçük olan çocuğunuzun madde kullanımı ile ilgili ciddi şüpheleriniz varsa, odasını aramaktan çekinmeyin. Ama bunu ona asla çaktırmayın. Bir şey bulursanız da hemen yüzleştirmeyin.

DAVRANIŞSAL BELİRTİLERİ TAKİP EDİN

Uyuşturucu kullanımına bağlı bazı davranışsal değişiklikler olabiliyor. Ancak bunların hepsi aynı zamanda ergenlik dönemi belirtileridir. O nedenle çocuğunuzu dikkatle izlemeniz gerekiyor.

DAVRANIŞSAL DEĞİŞİKLİKLER

- Dikkatini yoğunlaştırmada güçlük çeker. - Okuldaki ve/veya mahalledeki arkadaş grubu değişebilir. - Hafif uykulu, halsiz ve yorgun gözükebilir. - Kendisine olan özeni azalabilir, çevre ve arkadaşlar eski önemlerini yitirebilirler. - Sözel iletişiminde farklılaşma gözlenebilir. - Eskiye oranla daha içine kapalı ya da daha agresif olabilir. · Devamsızlığı artar ya da notları belirgin biçimde düşer · Eski arkadaş grubundan uzaklaşarak okuldan kaçma, şiddet uygulama, alkol uyuşturucu madde kullanmak gibi riskli davranışlar sergileyen bir grupla ilişki kurar PEMBENAR

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Haziran 2015Yayınlanma Tarihi:28 Haziran 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.