Uzay yürüyüşü erken sona erdi

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun iki astronotu bugün uzayda gerçekleştirdikleri yürüyüş planlanan süreden önce sona erdirildi.

TSİ 14:55'te başlayan yürüyüşün 6,5 saat sürmesi planlanıyordu, fakat Amerikalı astronot Tim Kopra'nın kaskında az miktarda su tespit ettiğini bildirmesi üzerine yürüyüşe son verildi. Uzay yürüyüşünü iptal etme kararı Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) uçuştan sorumlu müdür Royce Renfrew tarafından verildi.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (Nasa), acil bir durum olmadığını duyurdu. Amerikalı astronot Kopra'nın geri döndüğü, Kopra'yı da İngiliz astronot Tim Peake'nin izlediği belirtildi. Bu yürüyüş, İngiltere vatandaşı bir astronotun ilk uzay yürüyüşü olduğu için İngiltere'de gözler, canlı yayınlarla takip edilen yürüyüşe kilitlenmişti.

43 yaşındaki İngiliz astronot Tim Peake geçen hafta katıldığı bir BBC programında uzay yürüyüşünü "bir astronotun kariyerinin zirvesi" diye niteledi.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:20 Ocak 2016Yayınlanma Tarihi:16 Ocak 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.