Üzgün insan neden çok para harcıyor?

Alışverişin üzüntü ile arasındaki bağ ne?

Carnegie Melon Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Pittsburg Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmada, insanların üzgün olduğu zamanlarda, çok daha fazla alışveriş yaptıkları ortaya kondu. Araştırmacılar, daha önce yapılan çalışmalarda da alışveriş ve üzüntü arasındaki bağlantının ortaya konduğuna dikkat çekiti. Bu çalışmada ise, bir kişinin ne kadar çok kendine odaklanırsa, o kadar çok alışveriş yaptığı belirlendi.

DUYGU KARAR MEKANİZMASI

Yapılan deneyde katılımcılardan, biri “üzgün" diğeri duygusal olarak nötr olan iki tür videonın izlenmesi istendi. İzlenen videoların ardından, hüzünlü filmleri izleyen kişilerin, aynı ürünü diğer katılımcılara göre %300 daha pahalıya aldıkları gözlemlendi.

Ancak katılımcıların, izledikleri filmlerin, yaptıkları alışveriş üzerinde etkili olmadığını savundukları, yani bu etkiyi farkında olmadıkları belirlendi. Araştırmacılar, iki grup arasındaki farkı, kendine odaklanma ile açıklıyorlar. Kendine odaklanan ve kendini üzgün hisseden kişilerin, aynı ürün için çok daha fazla harcama yaptıkları belirtiliyor. Verdiğimiz pek çok kararda duygularımızın etkili olduğunu belirten araştırmacılar, alınan büyük risklerde farkında olmasak da duygularımızın bizi yönlendirdiğini belirtiyorlar.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Ekim 2016Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.