UZMAN OLMAYAN DİYETİSYENLERE DİKKAT

Uzman olmayan kişilerin sansasyon yaratan diyetlerine dikkat edin.

Uzman olmayan kişilerin popülerliklerini sürdürmek için sansasyon yaratan diyetler uygulayarak kısa süreler içinde aşırı kilo verilmesinin yeni sorunlar yarattığı bildirildi. Türkiye Diyetisyenler Derneği Genel Başkanı Sacide Gümüşel zayıflama sektöründe haksız kazanç sağlayan ve mesleği diyetisyenlik olmayan kişilere karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Gümüşel, düzenlediği basın toplantısında obezitenin bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, obezitenin neden olduğu sistemik ve endokrin hastalıklar nedeniyle tek bir uzmanlık dalı doktoru tarafından tedavi edilmesinin olanaksız olduğunu belirtti. Gümüşel, “Obezitenin tedavisi, endokrin uzmanı veya iç hastalıkları uzmanı, diyetisyen, psikolog ve egzersiz uzmanından oluşan ekip çalışmasını gerektirir” diye konuştu.

Gümüşel, uzman olmayan kişilerin popülerliklerini sürdürmek için sansasyon yaratan diyetler uygulayarak kısa süreler içinde aşırı kilo verilmesini sağladıklarını hatırlatarak, yanlış uygulanan diyetlerin insanlarda anoreksiya nervoza, anoreksiya bulumia ve ya tıkanırcasına yemek gibi psikolojik hastalıkların oluşmasına ya da kalp krizi ile ölüme neden olabildiğini söyledi.

Gümüşel medyada yer alan ve diyetisyen olduğunu söyleyen kişilerin mesleki kökeninin araştırılması gerektiğini belirtti ve “Görsel basının bazı kanallarında en çok izlenen saatlerde diyet haberleri yayınlanmakta, diyetisyen olduğunu söyleyen herkese mesleki kökenini araştırmadan, insanları yanlış yönlendirerek önemli sağlık sorunları yaratabilecek bu tür programlarda sıklıkla yer verilmektedir” dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.