UZMAN YETERSİZ

A.A

Türkiye'de çocuk psikiyatrisi uzmanı sayısının 120'yi geçmediğini, bu rakamın çocuk nüfusuna oranla az  kaldığı açıklandı.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi  Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlem Özcan, Türkiye'de çocuk  psikiyatrisi uzmanı sayısının 120'yi geçmediğini, bu rakamın çocuk nüfusuna  oranlandığında çok yetersiz kaldığını bildirdi.

Doç. Dr. Özcan,  çocuk psikiyatrisinin  büyük önem taşıdığını, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine zorunlu hizmet  uygulaması olduğu için psikiyatr sayısında bir artışın yaşandığını, ancak bunun  yeterli olmadığını savundu.

Özcan, "Malatya'da bir uzman olmak üzere üç arkadaş çalışıyoruz.  Malatya'daki çocuk sayısını düşündüğünüzde bu çok az. Türkiye geneline  baktığımızda da uzman olarak sayının 120'nin üzerinde olmadığını görüyoruz. Bunu  da çocuk nüfusuna oranladığımızda sayının çok yetersiz olduğunu görüyoruz"  dedi.

Hastaların Elazığ, Bingöl, Tunceli, Muş ve Adıyaman'dan Malatya'ya  geldiğine değinen Özcan, şunları kaydetti:

"Zorunlu hizmet uygulamasından sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu  bölgelerinde çocuk psikiyatrisi sayısı artmaya başladı. Elazığ, Diyarbakır'da  çalışan arkadaşlarımız var. Ama üniversite bünyesinde ana bilim dalları yok. Bu  da bir sıkıntı oluşturuyor. Giderek sayımız artsa da çok yeterli olduğunu  söyleyemeyiz. Malatya'da hasta yoğunluğu yaşanıyor. Kent dışından gelen hastalara  öncelik tanımaya çalışıyoruz."
Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.