UZUN YAŞAMIN SIRLARI

A.A.

110 yaşında olduğunu ifade eden 9 çocuk ve 52 torun sahibi Fatma Tepeli, uzun yaşamasının sırrını anlattı.

Kırklareli'nin Kofçaz ilçesi Kula köyünde yaşayan Tepeli, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, Bulgaristan'ın Rusçuk şehrinden nüfus mübadelesi ile 1934  yılında Türkiye'ye geldiklerini ve Kırklareli'nin Kofçaz ilçesine bağlı Kula  köyüne yerleştiklerini söyledi.

Bulgaristan'da çok zorluk çektiklerini ifade eden Tepeli, Türkiye'nin  kendilerine sahip çıktığını belirterek, “Biz de Türk vatandaşı olduk.  Bulgaristan'da ailem beni nüfusa 13 yaşımdayken kayıt ettirmiş. Nüfusta 1913  doğumlu gözüküyorum. Ancak ben 1899 doğumluyum” dedi.

Eşi 20 yıl önce ölen ve çocuklarının yanında yaşamını sürdüren Tepeli'nin  9 çocuk ve 52 torunu bulunuyor.

Bugüne hiç kadar rahatsızlanmadığı için hastaneye gitmediğini, sağlıklı  yaşamı, doğal beslenmeye ve temiz havaya borçlu olduğunu ifade eden Fatma Tepeli,  şöyle konuştu:

"Biz köylüler, yumurtamızı, ekmeğimizi, balımızı, katığımızı kendimiz  üretir kendimiz tüketiriz. Her şeyi lezzeti ile yeriz. Domates mevsimi domates,  karpuz zamanı karpuz yeriz. Hiçbir yiyeceğimizde hormon yoktur. Ekmeğimizin ununu  bile kendimiz üretiyoruz. Ne yediğimiz biliyoruz. Şehirlerde fabrika bacalarından  çıkan dumanları televizyonlardan görüyoruz. Biz bunların hepsinden uzak  yaşıyoruz. Her şey doğal. Evlerimizin çatılarında bile kiremit yerine sap saman  vardır. Yiyeceklerde ise hiçbir şey ayırt etmem. Ne bulursak yeriz. Ancak, bu yıl  yaşlandığımı anladım. Çünkü iş yapamaz duruma geldim. Ayaklarım gitmiyor. Bana  gelinim bakıyor."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.