Uzun yaşamın sırrı D vitamini

Avusturya’da yapılan bir araştırmaya göre, vücudunda normal seviyede D vitamini bulunan insanların, D vitamini eksikliği olanlara göre daha uzun yaşadığı ortaya çıktı.

D vitamininin en önemli kaynağı olan güneş sayesinde, insan derisi kendiliğinden vitamini üretebiliyor ve üretilen D vitamini de kalsiyum emilimine destek olarak kemiklerin güçlenmesini sağlıyor. 


Archives of Internal Medicine dergisinde yayınlanan rapora göre çalışmayı yürüten Graz Üniversitesi’nden Dr. Harald Dobnig, “Bu, D vitamininin, birincil ölüm nedeninden bağımsız olarak, mortalite (ölüm) ve dolayısıyla hayatta kalma oranlarını etkilediğini gösteren ilk çalışma” dedi.

Dr. Dobnig ve ekibinin çalışmasında, 1997- 2000 yılları arasında, yaş ortalaması 62 olan üç bin 200 kişinin düzenli kardiyolojik muayeneleri yapıldı. Araştırmacılar, sekiz yıllık bir takip programının ardından, kanlarında D vitamini oranı en düşük olan ve tüm katılımcıların yüzde 25’ine denk gelen grupta daha yüksek oranda ölüme yatkınlık saptadı. Bu riskin, kanlarında mililitre başına beş ila 10 nanogram D vitamini olanlarda iki katına çıktığı gözlendi. Dr. Dobnig, kandaki normal kabul edilen D vitamini seviyesinin 1 mililitrede 20 ila 30 nanogram olduğunu ifade etti.

 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Ağustos 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.