Vajinismus Tedavisi

Vajinismus ülkemizde çok fazla yaşanan bir sorun olmakla birlikte, fazla ortaya çıkmayan bir durumdur.

Vajinismus, ilişki sırasında kadının kendini kasarak ilişkiye engel olma durumudur. Bu kadın için bir panik halidir. Kadın, korku ve kaygılar nedeniyle kaslarını kasarak ilişkiye girme girişimini engellemeye çalışır.

Vajinismus tedavisi olan fiziksel ve ruhsal bir hastalıktır. Bu sorunu yaşayan kadınların ve partnerlerinin maalesef bu durumun farkında olması oldukça az görülen bir durumdur. Kadınlar genellikle bu u kendilerinin bir eksiği olarak görme eğilimindedir. Eğitimsizlik ve cinsel bilinçsizlik nedeniyle Vajinismus rahatsızlığı görmezden gelinebilmektedir. Vajinismus kadının sağlığı, mutluluğu, ilişkinin sağlığı ve mutluğu açısından mutlaka önemsenmesi gereken bir sorundur.

Vajinismus Hastalığı Ne Demek?

Vajinismus hastalığı olarak da anılan cinsel sorun aslında bir hastalık değil de derinde yatan başka sorunları gösteren bir semptomdur. Vajinismus hastalığı, ne demek diye sormak yerine Vajinismus nedir, neden kaynaklanır, diye sormak daha doğru olacaktır.

Vajinismus ön sevişmede hiçbir sorun olmadığı halde cinsel birleşme sırasında kadının psikolojik tetikleyenler nedeniyle kaslarını kasarak ilişkiyi engellemeye çalışması durumudur. İstemsiz vajinal kasılmalar cinsel birleşmenin hiç olamamasına ya da çok ağrılı, acılı bir şekilde olmasına neden olur. Vajinismus nedir tedavisi nasıl olur diye bakıldığında, öncelikle Vajinismus nedenlerini incelemeliyiz. Vajinismus nedenleri psikolojik ve organik nedenler olarak ikiye ayrılmaktadır:

Vajinismus psikolojik nedenleri;

•    Bilişsel çarpıtmalar(namus, kızlık zarı, ilk gece gibi konularda çarpıtılmış bilgilerin bilinçaltına yerleşmesi),
•    Namus kavramı ve kızlık zarını koruma konusunda cinsel koruma mesajlarının zihne yerleşmiş olması,
•    Aşırı ahlaki ve dini kuralların cinsel isteksizliğe neden olması,
•    Abartılı ve yanlış ilk gece hikâyeleri,
•    İlk cinsel deneyimin travmatik olması,
•    Cinsel travmalar(taciz, istismar, tecavüz, ensest ilişki, cinsel şiddete maruz kalma vb.),
•    Jinekolog doktorların davranışları ve yanlış yönlendirmeleri,
•    Kişilik yapısı(aşırı kontrollü olma, yetersiz-değersiz hissetme vb.),
•    Vücut algısı(kendi vücudunu beğenmeme, cinselliğin vücut yapısını bozacağına inanılması vb.),
•    Aile yapısı( ailedeki rol modeller, cinsel baskı, cinsel bilgi verilmemesi vb.),
•    Eş faktörü( eşin kötü davranışları, güvensizlik, deneyim eksikliği vb.),

Vajinismus organik (yapısal) nedenleri;

•    PID (Pelvik Inflamatuar Hastalık),
•    Vulvar Vertibulitis (Vulvar Vestibulit Sendrom),
•    Bartholin Absesi ve Bartholin Kisti,
•    Doğuştan olan anatomik engeller: Vajinanın kısa olması ve kör olarak sonlanması durumu (Müllerian agenezi),
•    Vajinitler (Vajinada enfeksiyonuna neden olan mantar enfeksiyonları yanı sıra trikomonas ve bakteriyel vajinoz şeklinde hastalıklar),
•    Vajina içinde yer alabilen perdeler (vajinal septum), kızlık zarının normalden kalın ve sert olması (rigid hymen), kızlık zarının yüksek kenarlı olması (yüksek kenarlı hymen), şeklinde sıralanabilir.

Vajinismus Tedavisi Var Mı?

Vajinismus tanısı konan hastaların tedaviye istekli olması durumunda tedavisi mümkün olabilmektedir. Vajinismus tedavisi var mı sorusu birçok kadının merak ettiği bir sorudur. Evet, tedavisi var. Üstelik birçok farklı tedavi yöntemi de var. İşte vajinismus tedavisinde kullanılan en popüler yöntemler;

Bilişsel Tedavi Yöntemleri: Kaygı veren, korkutan yanlış inançlara sahip olma durumu bilişsel çarpıtma durumudur. Vajinismusun en önemli nedenlerinden biri budur. Bilişsel tedavi yanlış, çarpıtılmış inançların yerine doğru, bilimsel bilgilerle zihinsel rahatlamayı sağlar.

Davranışsal Tedavi Yöntemleri: Bilişsel tedavi ile birlikte uygulana davranışsal tedavide kasının isteksizlik, kaçınma, kasılma gibi davranışlarını değiştirmesi için çalışmalar yapılır. Vajinismus egzersizleri ile aşamalı olarak davranışların değiştirilmesi sağlanır. Vajinismus tedavisi nasıl yapılır sorusuna verilen en önemli iki yanıt davranışsal ve bilişsel tedavidir.

Cerrahi Tedavi Yöntemleri: Vajinismusun organik nedenlerden kaynaklandığı durumlarda cerrahi yöntemlerle tedavi mümkün olabilmektedir. Kızlık zarının çıkarılması ya da kızlık zarına kesi atılması gibi cerrahi çözümler bulunmaktadır.Emdr Tedavisi: Tramvaya bağlı gelişen vajinismus sorunlarında uygulanan gelişmiş bir tedavi yöntemidir.  80-90 dakikalık seanslarla yürütülür. Hastanın travmatik durumuna göre seans planlaması yapılır. Emdr vajinismus tedavisi doktor kontrolünde uygulanır.

Hipnoterapi: Hipnoz ile yapılan tedavi yöntemidir. Hastaya verilen telkinlerle duygu ve davranışlarının değişmesi için çalışılır. Vajinismus da terapi yöntemleri % 95 oranında başarılı olduğu görülmektedir.
Biyofeedback Tedavi Yöntemi: Elektromiyografi cihazı ile pelvik kasların aktiviteleri belirlenir. Fizyoterapist eşliğinde uygulanan bir tedavidir. Biyofeedback vajinusmus tedavisi görenler fiziksel olarak kaslarının rahatlatabilirler.

Primer Vajinismus Nedir?

Vajinismus hastalığı primer vajinismus ve sekonder vajinismus olarak iki sınıfta incelenir. Pirmer vajinismus nedir diye baktığımızda vajinismus sorununun vajinaya giren herhangi bir şeye karşı oluşturulan tepki olduğunu görürüz.

Sekonder vajinismus ise bir travma sonrası oluşan vajinusmus sorunudur. İki vajinismus sorununda temel neden korkudur. Korkuya neden olan faktörler değişebilir Kimi kadınların korkusu yanlış inançlardan, kimi kadınların korkusu yaşadıkları cinsel bir travmadan kaynaklanabilir Her iki durumda da sorunun nedeni keşfedilerek tedavi uygulanabilir. Vajinismus tedavisi olan bir rahatsızlıktır.

Vajinismus Tedavisi Yapan Hastaneler

Vajinismus toplumuzda o kadar yaygın görülen bir sorundur ki bu sorunla özel olarak ilgilenen özel hastaneler bile vardır. Vajinismus tedavisi yapan devlet hastaneleri de bulunur. Ancak vajinismus tedavisi zaman isteyen, hastayla doktor arasında güvene dayanan bir tedavi olduğundan devlet hastaneleri bu konuda yetersiz kalmaktadır.

Devlet hastanelerinde bu sorunu çözmek pek mümkün olamayabilir. Vajinismus tedavisi yapan hastaneler arasında gelişmiş tedavi yöntemleri sunan özel hastaneler bulunmaktadır. Nöropsikolojik tedavi yöntemleri son dönemlerde oldukça popülerdir.

Vajinismus tedavisinde hastane ve doktor seçimi oldukça önemlidir Hastalar hassas sorunlara sahiptir. Bu sorunların uzman doktorlarla konuşulması ve tedavi için en uygun yöntemin belirlenmesi gerekir. Özellikle bu alanda eğitim almış ve tedavi yöntemleri konusunda gelişmiş bakış açılarına sahip doktorlar tercih edilmelidir.

Vajinismus Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Vajinismus tedavisinde uygulanacak yöntemler ve tedavisi süresi tamamen hastanın durumuna bağlıdır. Vajinismus nedenleri her kadında farklıdır. Bu nedenlere uygun tedavi yöntemleri geliştirilir. Ve çok uzun zaman tedavi sürebilir. Vajinismus tedavisi kaç gün sürer sorusunun net bir yanıtı yoktur. Kimi hastalar bir kaç ayda kimi hastalar birkaç yılda iyileşebilir Bu tamamen sorunun derinliğine ve hastanın iyileşmeye verdiği tepkiye bağlıdır.

Vajinismus Tedavisi Ücreti

Vajinismus tedavisi ücreti hastaneden hastaneye, tedavi yöntemine ve doktor tercihine göre değişebilir. Bazı hastanelerde Vajinismus için özel bölümler bulunmaktadır. Farklı tedavi yöntemlerinde farklı ücretler geçerlidir. Vajinismus tedavisi İstanbul hastanelerinde her hastane için farklı ücret şeklinde görülür. Yine aynı şekilde Vajinismus tedavisi İzmir hastanelerinde farklı fiyatlarla sunulur. Tedavi yerini ve doktorunu tercih ederken ücretlerden çok bu konudaki uzmanlık ve gelişmiş donanım özelliklerine bakılmalıdır.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:18 Ocak 2024Yayınlanma Tarihi:12 Aralık 2019

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.