VEJETARYEN HAMİLELER

Anneyizbiz
 
Vejetaryen hamileler için sağlıklı beslendiklerini söyleyebiliriz. Ancak yine de beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.


Hamileliğinizde vejetaryen beslenmeniz sırasında yaşayabileceğiniz en büyük problem, B12 vitamin eksikliğidir. B12 eksikliğinizde, metilkobalamin oluşamaz. Hamileliğiniz esnasında hızlı büyüyen dokularınız DNA sentezi yapamaz ve bunun sonucu olarak megaloblastik anemi, doğumsal anomaliler ve sinir sisteminizde olumsuzluklar oluşabilir. Ayrıca nörolojik bozukluklar da yaşanabilir. Özellikle vegan diyeti, B12 yönünden yetersizdir.

Demir, çinko, kalsiyum gibi büyüme ve sağlık için gerekli bazı minerallerin vücudunuza yararlılık oranı, daha düşük olur. B12 dışında, veganlar da kalsiyum alımı önemlidir. Hayvansal besin içermeyen vegan diyetinin yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlaması hemen hemen olanaksızdır.

Bunun yanında, bitkisel besinlerle birlikte süt (süt ürünleri) ve yumurtanın da yer aldığı lakto ve ova vejetaryen diyetleri daha iyidir. Beyaz vejetaryen ve semi vejetaryen diyetlerinde bitkisel besinler, süt ürünleri, yumurta, haftada birkaç kez tavuk ve balık içeren besinler dengeli ve sağlıklı beslenmeyi sağlar.

VEJETARYEN BESLENMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

•Beslenmenizde etin yerini, kuru baklagiller ve yumurta almalıdır.

•Hiç hayvansal besin almıyorsanız, süt yerine soya sütü ve tofu kullanabilirsiniz. Gene de beslenmenize B12 ve kalsiyum eklemeyi ihmal etmeyin.

•Çay ve kahveyi yemekten bir saat sonra tüketmelisiniz.

•Her öğününüzde C vitamininden zengin, taze sebze ve meyve olmalıdır.

•Beyaz ekmek yerine, esmer ekmek; pirinç yerine, bulgur kullanmalısınız.

•Öğünlerinize ceviz ve kuru meyveler eklemelisiniz.

ÖRNEK BİR BESLENME PLANI

Kahvaltı
1 su bardağı süt
1 yumurta
1 kibrit kutusu peynir
1 yemek kaşığı pekmez
1 meyve

Ara
1 meyve

Öğle
1 tabak kuru baklagil
1 porsiyon bulgur pilavı
1 kase yoğurt
1 dilim ekmek
1 meyve

Ara
1 kase sütlü tatlı
1 meyve

Akşam
1 kase çorba (mercimek gibi)
Yumurtalı sebze yemeği (yumurtalı pırasa, yumurtalı ıspanak)
1 kase salata
1 dilim ekmek
1 meyve

Gece
1 bardak süt


 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.