VEJETARYENLER İÇİN TAVUK ETİ

REUTERS

Sadece vejetaryenlerin değil,  sağlıklı beslenmeyi tercih eden insanlar için de tavuk eti üretildi.

ABD'deki Missouri Üniversitesinde görev yapan bir grup bilim adamı, soya  unundan elde ettikleri proteinleri su, ısı ve basınç kullanarak pişirip bir  silindirden geçirerek, tat ve görünüş açısından tavuk etine çok benzer bir ürün  elde ettiler.

Food and Agricultural Chemistry, Food Science ve American Oil Chemists'  Society gazetelerinde yayımlanan projenin başındaki Fu-Hung Hsieh, ilk testlerde  daha çok hindi etine benzer bir tat elde ettiklerini, bu nedenle süreçte birtakım  değişiklikler yapmak ve ürüne daha fazla lif eklemek durumunda kaldıklarını  anlattı.

Yüzde 75 oranında nem bazlı olan bu ürünün bu özelliğiyle diğer soya  mamullerinden farklı olduğunu belirten Hsieh, ürüne tavuk etine benzer bir yapı  veren özelliğinin bu yüksek nem miktarı olduğunu söyledi.

Uzmanlar, son aşamasında olan proje sayesinde, daha çok insanın,  kemiklere iyi geldiği ve birçok kanser türüne karşı koruyucu olduğu bilinen  soyayı tüketmeyi tercih etmesini bekliyorlar.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.