VİRÜSLERİN GEN HARİTASI

A.A

Türkiye'de ve dünyada büyük salgınlara yol açan virüs ve bakterilerin kaynağı artık Türkiye'de araştırılacak.

Kuş gribi ve domuz gribinde olduğu gibi, Türkiye'de ve dünyada büyük salgınlara yol açan virüs ve bakterilerin kaynağı,  değişim geçirip geçirmediği, ilaçlara karşı direnç geliştirip geliştirmediği gibi  incelemeler bundan böyle Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'nin (RSHM) yeni laboratuvarında yapılabilecek.

RSHM'nin yeni Moleküler Biyoloji ve Genetik Araştırmaları Laboratuvarı,  Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Çınal, RSHM Başkanı Doç. Dr.  Mustafa Ertek, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Irmak'ın da  katıldığı törenle açıldı.

Ertek, burada yaptığı açıklamada, yeni laboratuvarda bakteri ve  virüslerin moleküler incelemesinin yapılabileceğini, genetik haritasının  çıkarılabileceğini belirtti.

Kuş gribi salgınında, bu incelemenin Londra'da yaptırıldığını anlatan  Ertek, şu bilgileri verdi:

“Bu yıl ki H1N1 salgınında virüs incelemelerini burada yaptık. Virüste  bir değişim olup olmadığını, antivirallere direnç gelişip gelişmediğini, nasıl  bir dolaşım gösterdiğini, aşıların bağışıklık yapma oranını bu laboratuvarda  saptayabildik. Bir olguda antivirallere karşı direnç saptandı, domuz gribi  aşılarının da yüzde 98 oranında bağışıklık yaptığını belirledik. Artık bu  incelemeleri ülkemizde yapabildiğimiz gibi, KKTC'den gelen örnekleri de biz  inceleyeceğiz.”

Ertek, laboratuvarda sadece grip değil, aynı zamanda zatürre, kulak  iltihabı, menenjit, şarbon ve brusella gibi hastalıklara yol açan virüs ve  bakterilerle ilgili de inceleme yapabileceklerini bildirdi.
        
HASTANE ENFEKSİYONLARI DA TAKİP ALTINDA
        
Moleküler Biyoloji ve Genetik Araştırmaları Laboratuvarı'nda, kamuoyunda  sıkça gündeme gelen hastane enfeksiyonlarının kaynağının da belirlenebileceğini  açıklayan Ertek, bunun bu enfeksiyonların önlenmesi açısından büyük önem  taşıdığını söyledi.

Ertek, buradaki incelemelerde, bu enfeksiyonlara neden olan etkenlerin  saptanabileceğini söyledi. Öte yandan, RSHM'nin yenilenen Sağlık Hizmetleri ve Numune Kabul Birimi  de hizmete açıldı. Yenilenen birimle RSHM'ye gelen tüm numunelerin artık buradan geçerek  ilgili laboratuvara gönderilmesi ve kayıt altına alınması sağlanacak.

Birimde otomasyon sisteminin de yenilenmesiyle büyük salgınlardaki  yığılmalar önlenebilecek.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.