VİTAMİN EKSİKLİĞİNE DİKKAT

REUTERS

D vitamini eksikliğinin kalp hastalıkları, beyin kanaması ve ölüm riskinde açık bir artışla bağlantısı bulunuyor.

50 yaşının üzerinde ve geçmişlerinde kalp-damar hastalığı olmayan 27 bin  686 kişi üzerinde bir yılı aşkın süreyle yapılan ve bugün yayımlanan araştırma,  kanda çok düşük D vitamini seviyesi bulunanların, bu vitaminin normal seviyede  bulunanlardan yüzde 77 daha yüksek ölüm riski ile karşı karşıya olduklarını  gösteriyor.

Önemli miktarda D vitamini eksikliği bulunan deneklerin, D vitamini  seviyesi normal olan kişilerden yüzde 45 daha fazla kalp-damar hastalığına  yakalanma ve yüzde 78 daha fazla beyin kanaması geçirme riskine sahip  bulundukları ortaya çıkan araştırmada, D vitamini miktarı çok az olan hastaların,  kalp yetersizliği riskinin iki kattan fazla olduğu görüldü.

Araştırma sonuçları, ABD'nin Florida eyaletinin başkenti Orlando'da bu  hafta yapılacak Amerikan Kalp Vakfı'nın yıllık toplantılarında sunulacak.

Araştırmacılar, denekleri, kanlarındaki D vitamini seviyesini, normal (30  nanogram/mililitre), düşük (15 ila 30 ng/ml) ve çok düşük (15 ng/ml'den az)  şeklinde 3 gruba ayırdılar.

Ana kaynağı güneş ışını olan D vitamini, sık tüketilen gıdalarda fazla bulunmuyor. Morina balığının karaciğeri gibi ender gıdalarda bu vitamin bulunuyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.