VİTAMİN ÜRÜNÜNE ONAY

A.A

İki Türk doktorun çocuklara vitamin ve mineral desteği sağlamak amacıyla geliştirdiği iki ürün, onaylanarak, birçok eczanede satılmaya başladı.

İki Türk doktorun çocuklara vitamin ve mineral desteği sağlamak amacıyla geliştirdiği ve İngiltere Sağlık Bakanlığının onayladığı iki  ürün, başta İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in eczanesi olarak bilinen "John Bell Croyden" olmak üzere ülkedeki  birçok eczanede satılmaya başladı.

Mikro-Gen Bitkisel İlaç'ın kurucuları Dr. Altuğ Barut ve Dr. Özgür  Göknel'in çocuklar için "Nutrigen" markası adıyla geliştirdiği "Ferromixin"  ve "Vitamixin" adlı vitamin ve mineral ürünlerinin Avrupa lansmanı, Londra'daki  Nutri Centre'de yapıldı.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Altuğ Barut, "Nutrigen" markasının,  çocukların ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş bir vitamin grubu olduğunu, bu marka  adı altında Türkiye'de 2 adet toz form ve 6 adet şurubun satışa sunulduğunu  bildirdi.

"Ferromixin" ve "Vitamixin" adlı vitamin ve mineral toz formlarının  İngiltere Sağlık Bakanlığının izniyle satışa sunulduğunu belirten Barut, bu  ürünlerin İngiltere'de bedeli devlet tarafından karşılanan 3 ürün arasında yer  aldığını ifade etti.

"Ferromixin"in, çocuklardaki demir eksikliğini giderdiğini,  "Vitamixin"in ise çocukların total multi vitaminini sağladığını anlatan Barut,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ürünler, pratik kullanımları ve içerikleri nedeniyle İngiltere Sağlık  Bakanlığının sosyal güvenlik sistemine girdi. Türkiye'de ise hiçbir vitamini  devlet ödemiyor. İngiltere Sağlık Bakanlığının yeni politikası şu: Herkesin  sağlığını koru, az doktora gönder, hasta olmasın ve az para ödeyim. Çünkü ben  hastalığın tedavisi için çok para harcıyorum. Çocukları düzgün besleyin, düzgün  takip edin ki ileride kronikleşmesin."
        
1,5 MİLYAR PAUNDLUK VİTAMİN PAZARI
        
Barut, İngiltere Sağlık Bakanlığının vitaminler için yılda ödediği  miktarın 1,5 milyar paund olduğunu, İngiltere'nin bu rakamı 3 milyar paunda  çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

"2010 yılında 2 ürünümüzle İngiltere'deki vitamin pazarından 500 milyon  paund pay almayı hedefliyoruz. Şu an ülkedeki birçok eczanede ürünlerimiz satışa  sunuldu" diye konuşan Barut, şunları dile getirdi:

"Değişen koşullar, çevre, genetik yapı, ırklar arasındaki karışıklıklar,  gıdaların içinin boşaltılıyor olması, şişmanlama eğilimine girilmesi, kişilerin  kronik hastalık riskini artırıyor.

Son dönemdeki tartışma ise çocukların ebeveynlerinden önce ölecek olması.  Her yıl insan ömrü 5 ay uzuyordu, gıdalar nedeniyle bu durum tersine döndü.  Eskiden bir domates yiyince 10 miligram C vitamini alıyorduk, şimdi ise bir  domates yeyince bir miligram C vitamini alıyoruz. Sütün de besleyici özelliği  azaldı. 'Fast food' kavramı ve bilgisayar, bunun en önemli nedenlerinden."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.