C vitamini beyin tümörüne karşı

Bilimciler beyin tümörü hücrelerine yüksek dozda C vitamini uygulandığında ışına karşı daha duyarlı hale geldiklerini saptadı.

Bilimciler beyin tümörü hücrelerine yüksek dozda C vitamini uygulandığında ışına karşı daha duyarlı hale geldiklerini saptadı.

Otaga Üniversitesi ve Wellington Malahgan Enstitüsü’nde Patries Herst ve Melanie McConnell, C vitamininin, kötü huylu beyin tümörünün (Glioblastoma Multiforme/GBM) ışının etkisiyle hayatta kalma olasılığını kontrol etmişler. Yüksek dozda verilen C vitami, tümör hücrelerinde DNA bozukluklarına ve hücre ölümlerine neden olmuş. Bu zararlar C vitaminin ışın terapisinden hemen önce enjekte edilmesi halinde daha da belirginleşmiş. Beyin tümörü ameliyatıyla iyileşme şansı çok düşüktür, nitekim GBM tümörleri ışına karşı çok dirençli. Önceden yüksek dozda C vitamini verilmesi halinde beyin tümörü hücrelerinin öldürülmesi daha kolay, diyor Herst. Kanser tedavisinde yüksek dozda C vitaminin verilip verilmemesi konusunda fikir ayrılığı var. Vitamin, laboratuvar hayvanlarındaki çeşitli kanser hücrelerini öldürdüğü gibi, sadece tümörün çevresinde agresif serbest radikaller oluşturuyor. Serbest radikaller DNA’ya zarar vererek hücreyi ölüme sürüklüyorlar. Ancak kanser hücrelerinin öldürülmesi için gerekli miktarda radikal üretilmesi için vitaminin damardan verilmesi gerekiyor. Bununla birlikte klinik deneyler henüz yetersiz.

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:30 Mart 2012Yayınlanma Tarihi:01 Nisan 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.