VÜCUDUNUZU SEVİN

Hürriyet

Hamilelikte bazı kadınlar aşırı kilo alır. Bu dönemi daha rahat ve mutlu geçirmek istiyorsanız size birkaç önerimiz olacak.


Her kadın hamilelik döneminde fazla kilolarından şikayetçidir. Bazı kadınlar aşırı kilo alır bazıları ise az kilo alsa da hiçbir anne adayı vücudunu sevmez. Bu dönemi daha rahat ve mutlu geçirmek istiyorsanız size birkaç önerimiz olacak.

KENDİNİZE DIŞARIDAN BİR GÖZLE BAKIN

Anne adayı gebeliğin bitimine kadar ortalama 13 kilo, maksimum 15 kilo almalıdır. Her ay ortalama 1,5 kilo anne adayının ideal doğum kilosuna ulaşmasını sağlar. Bunun yolu da az az fakat sık öğünlerle beslenmekten geçer. Bu yüzden anne adayları yemek öğünlerini günlük 3 öğünden 5 öğüne çıkartmalı.

Hamilelikte bu kilolar normaldir. Doktorunuz size kilonuzla ilgili bir problem söylemediği sürece diyet uygulamayın.

SPOR YAPIN

Kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız, spor size bu konuda çok yardımcı olacaktır. Doktorunuza danışarak uygulayacağınız egzersizler sayesinde hem görünüşünüzden daha memnun kalacak hem de kendinizi daha rahatlamış, hafiflemiş hissedeceksiniz.

Özellikle bu bahar aylarında hamilelik dönemi geçiren anne adayları hafif bir yürüyüş yaparak bahar yorgunluğunu üstlerinden daha rahat atabilirler.

ÇEVRENİZDEKİLERİN DESTEĞİ


Bu dönemde anne adayları etrafındaki insanlardan güzel sözler duymak isterler. Özellikle eşlerinden aldıkları destekle kendilerine daha çok güvenirler. Böylece mutlu bir hamilelik dönemi geçirirler.

KIYAFETLERİNİZLE BARIŞIK OLUN

Anne adayları bu dönemde gardroplarında da değişikliğe gitmek zorunda kalırlar. Çoğu anne adayı bu durumdan şikayetçidir. Tek yapmanız gereken bu değişime önceden kendinizi hazırlamanızdır. Bazı alışveriş ihtiyaçlarınızı önceden yaparsanız bu duruma daha hazırlıklı olursunuz.

YEMEKLERİNİZDEN KEYİF ALIN

Hamilelik esnasında kendinizi asla diğer kadınlarla kıyaslamayın. Bu dönemde ihtiyacınız olan besinleri fazladan almanız çok normal. Doktor kontrolünde olduktan sonra yemek yemeyi kendinize zehir etmeyin ve bunun tadını çıkarın.

KENDİNİZİ ŞIMARTIN

Bakımlı olmaya devam etmek sizin elinizde. Moralinizi yüksek tutmak istiyorsanız, saçlarınıza dikkat edin ve makyaj yapın. Bu dönemde süslenmek ve kendinize bakmak size çok iyi gelecektir.

DOĞACAK BEBEĞİNİZİ DÜŞÜNÜN

Tüm hamilelik dönemi boyunca birtakım sıkıntılar yaşayabilirsiniz; ancak bu sancılı süreç bittikten sonra bebeğinizi kucağınıza aldığınızda her şey bir anda yok olup gidecek. Bebeğinize sahip olmanın verdiği mutluluk her şeyin üstesinden gelecek.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.