Yağ yakmanın en iyi yolu

Yağ yakmanın en iyi yolu aerobik egzersizleri...

Yağ yakmanın en iyi yolu aerobik egzersizleri...

Egzersiz kilo vermenin kuşkusuz olmazsa olmazı. Ancak günlük koşuşturma içinde sabah erken saate yapmak mümkün olmayabiliyor. Dr. Ayça Kaya zayıflama egzersizleri sırasında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. yagyakmaninyoluKonu egzersiz olunca herkesin aklına hangi saatte egzersiz yapmalıyım, aç karnına mı tok karnına mı olmalı gibi pek çok soru gelir. Yerleşmiş bilgilere göre sabah saatlerinde spor yapmak ve yemekten 1,5-2 saat sonra spor yapmak vücut için faydalıdır diye biliyoruz. Ancak günlük yaşantıda bu çoğu zaman mümkün olmuyor. Çünkü ya sabah çok erken saatte işe gidiliyor ya da yemekten sonra miskinlik çöküyor ve gelen egzesizlerin ilhamı kaçıyor. Bu durumda ideal saatler kaçırıldığı için nasıl olsa şimdi yapılacak egzersiz bir işe yaramaz düşüncesi ile egzersiz yapılmıyor ve zayıflama süreci tehlikeye giriyor. Kilo vermeye çalışan bir çok kişi diyete çok odaklanır ve egzersizi ne yazık ki ikinci plana atar. ‘ Bana 3 gün aç kal de, aç kalayım. Lütfen 3 adım at demeyin.’, diyen hastalarım bile olmuştur diyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya egzersiz yapmadan ve bunu yaşam tarzı haline getirmeden yapılan her tür diyet programında verilen kiloların daha çabuk geri alınacağına dikkat çekiyor. Egzersiz yapılmayan diyetlerde su ve kas kaybı daha çok olur ve bu duruma bağlı olarak metabolizma yavaşlaması ortaya çıktığını önemle belirtiyor.

EGZERSİZ YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya’dan zayıflama egzersizleri sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar; - Eğer insülin kullanan bir şeker hastası değilseniz, istediğiniz saatte egzersiz yapabilirsiniz. Yeter ki yapın. Eğer egzersiz isteğinizi ertelerseniz bir müddet sonra vazgeçersiniz.. - Yağ yakmak için mutlaka aerobik egzersizler dediğimiz kalp hızını arttıran egzersizler yapmak gerekir. Hızlı yürüme, yüzme, bisiklete binme, ip atlama gibi egzersizler bu gurup egzersizlerdir. - Metabolizma Hızını arttırmak için direnç egzersizleri de yapılmalıdır. Ağırlık kaldırma bu egzersizlerdendir. Ancak bu egzersizlerin mutlaka bir spor eğitmeni tarafından kişiye özel planlanması gerekir. Aksi taktirde yüksek ağırlığa bağlı sakatlanmalar ortaya çıkabilir. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Haziran 2015Yayınlanma Tarihi:07 Haziran 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.