YALAN SÖYLEME HASTALIĞI TEDAVİ EDİLİR Mİ?

Yalan söyleme hastalığı hangi psikiyatrik duygu durumun bir sonucu olduğu, daha çok hangi kişilik tiplerinin yalana yatkın olduklarını, yalan söylemenin kişiye neler ve nasıl tedavi edildiğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Kişi neden yalan söyler? Yalan söyleme hastalığı nereden nasıl beslenir? Yalanın işe yaradığını gören çocuklar öğrenme yoluyla yalana alışırlar mı? Hangi kişilik tipleri yalana yatkındır? Masum ve yıkıcı yalanlar arasında bir fark var mıdır? Yalan söyleyen kişilerde nasıl bir güven eksikliği problemi vardır? Yalan söylemenin altında yatan psikolojik dinamikler nelerdir gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Antisosyal ve histriyonikler neden yalana daha yatkındırlar? Yalan söylemek sosyal hayatı ne yönde etkiliyor ne gibi sorunlara neden oluyor? Boşanmalarda tarafların yalan söylemesinin etkisi ne kadardır? İlgi için yalan söylemek ya da hayali hikayeler uydurmak kişide neyin ifadesidir? Sahte isim, sahte kimlik kartı kullananlar kendileri de yalanlarına inanırlar mı gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Oğuz Tan ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Uzman Psikolog Kamil Ertekin olacaklar.

Yalan tedavi edilir mi? Yalan söyleme hastalığı yaşayanlar tedaviye uyumlu mudur? Terapi ile neler amaçlanır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2009 Yaşam Memnuniyeti anket sonuçlarını değerlendirecek. 2009 yılında bireylerin yüzde 54.3 kendini mutlu, yüzde 14.6 sı mutsuz olduğunu belirtirken kadınların erkeklere göre daha mutlu olduğu görülüyor. Kadınlarıda mutluluk oranı yüzde 58.1 iken neden erkeklerde bu oranın yüzde 50.2 lerde kaldığını 'Murluluk Psikolojisi' ve 'Kadın Psikolojisi' kitaplarının yazarı Prof. Tarhan İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.