YAPAY KALP 2011’DE TIBBIN HİZMETİNDE

YAPAY KALP 2011’DE TIBBIN HİZMETİNDE   Hasta kalbin yerine takılabilen yapay kalp en geç 2011’de üretilip piyasaya çıkarılacak.

Fransa’da bir şirket, hasta kalbin yerine takılabilen yapay kalbi üretip en geç 2011’de piyasaya çıkaracaklarını açıkladı.

Kimyasal işlemden geçmiş hayvan dokularından üretilen yapay kalp sayesinde binlerce hastanın hayatını kurtarmak mümkün olacak.

Avrupa’nın uzay araştırmaları devi EADS ve Truffle Capital’in desteklediği Carmat SA adlı şirket ve Fransa’nın önde gelen kalp cerrahlarından Alain Carpentier tarafından hayvanlar üzerinde başarılı denemeleri tamamlanan yapay kalp, onbinlerce hastanın hayatını kurtaracak.

Organ bağışındaki sıkıntıya çare olarak tasarlanan yapay kalbin 2011’de klinik deneyler için hazır olacağı açıklandı. Tamamen yapay olan prototipi hazırlayan Dr. Alain Carpentier, AFP ajansına yaptığı açıklamada, "Artık araştırma safhasından klinik uygulamalara geçtiklerini ve 15 yıllık çalışmadan sonra yapay kalbin insanların kullanımına hazırlanması için üretimine başlayacaklarını" söyledi.

Kimyasal işlemden geçirilmiş hayvan dokularından üretilen yapay kalpte, Dr. Carpentier tarafından geliştirilen ve şu anda dünyada kullanılan kalp kapakçıları protezine benzer bir teknoloji kullanılıyor. Dr. Carpentier, yapay kalpte kullanılan hayvan dokularının, hastanın bağışıklık sisteminin bu organı reddetmesini engelleyecek şekilde tasarlandığını belirtti. Yapay kalbin şimdiye kadar hem hayvanlarda hem de dijital simülasyon yoluyla denendiğini kaydeden Carpentier, denemeler sırasında komplikasyon olmadığını söyledi. Gerçek bir kalp görüntüsüne sahip yapay kalbin, dünyada her yıl ihtiyaç duyulan 20 bin kalp bağışçısı sıkıntısına çare bulması ümit ediliyor. 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.