YAPAY KALP İÇİN TARİH BELLİ

CNNTürk

Dünyada organ bağışındaki sıkıntıyı gidermek amacıyla tasarlanan yapay kalp, 2011'de klinik deneyler için hazır olacak.

Organ bağışına duyulan gereksinim yakında tarih olabilir... Fransız doktorlar yeni bir çığır açmaya çok yakın görünüyor. Tamamen yapay ilk kalbi geliştiren bilim adamları, 15 yıllık bir çalışmanın ardından bu sonuca ulaştılar. Yapay kalbin üretimine yakın zamanda başlanacak.

Kimyasal işlemden geçirilmiş hayvansal dokulardan yapılan yapay kalpte kalp kapakçıkları protezine benzer bir teknoloji kullanılıyor. Yapay kalbin şimdiye kadar hem dijital ortamda hem de hayvanlarda test edildiğini belirten doktorlar, denemeler sırasında şu ana kadar herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmadığına dikkat çekiyorlar.

Gerçek bir kalp görüntüsüne sahip yapay kalbin, dünyada her yıl organ bekleyen onbinlerce kişi için umut olması bekleniyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.