Yapay kalple sadece 75 gün

Kalbi çalışmaz hale gelince, dünyanın ilk 'tümüyle yapay kalp nakli yapılan' hastası, nakil ameliyatından 75 gün sonra öldü.

Kalbi çalışmaz hale gelince, dünyanın ilk 'tümüyle yapay kalp nakli yapılan' hastası, nakil ameliyatından 75 gün sonra öldü.

yapaykalpCarmat adı verilen ilk suni kalp nakil ameliyatını gerçekleştiren Paris Georges-Pompidou Avrupa Hastanesi’nden yapılan açıklamada, “Ameliyat öncesi kalbi tamamiyle çalışmaz gelen 76 yaşındaki erkek hasta, 2 Mart gecesi yaşamını yitirmiştir. Hastanın ölüm nedeni şimdilik tam olarak bilinmemektedir. Ancak derin analizlerin ardından kesin ölüm nedeni açıklanabilir” denildi. Fransız Sağlık Bakanı Marisol Tourain, hastanın yakınlarına başsağlığı dilerken, ameliyatı gerçekleştrien bilim adamlarına da destek vermeye devam ettiğini açıkladı. Ameliyatı gerçekleştiren Doktor Alain Carpentier, geçtiğimiz ay hastanın durumunun iyi olduğunu açıklamıştı. Carmat şirketi, geçtiğimiz Eylül ayında Fransız otoriteleri yeşil ışık yakınca, aralık ayında ilk tümüyle yapay kalp ameliytını gerçekleştirdi. Cerrah Alain Carpentier tarafından icat edilen yapay kalp, doğal kalbin tüm işlevini yerine getirebiliyordu. Yapay kalbin ylnızca hiç ömrü kalmayan umutsuz hastalara takılması öngörülüyordu. Geçtiğimiz yıl itibarıyla yapay kalp bekleyen hastaların sayısı Kuzey Amerika ve Avrupa’da 120 bine ulaşırken, Pazar büyüklüğü de 16 milyar Euro’yu buluyor. 900 gram ağırlığındaki yapay kalplerin 140 bin – 180 bin Euro arasında bir fiyata takılması planlanmıştı. Klasik kalp nakli ameliyatı ise 250 bin Euro’ya mal oluyor. ARZU ÇAKIR MORİN / PARİS

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Mart 2014Yayınlanma Tarihi:25 Mart 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.